Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

SKOK WZWYŻ

2 H | Mała scena

Spektakl oparty na motywach książki Macieja Jakubowiaka Hanka. Opowieść o awansie opublikowanej przez Wydawnictwo Czarne.

Każda ma swoją historię. Każdy ma swój skok wzwyż. Czy jeśli skacze się wyżej to żyje się lepiej?

Sceniczna adaptacja autobiograficznego eseju Macieja Jakubowiaka to opowieść o awansie, w szczególności awansie kobiet, na przestrzeni trzech generacji żyjących w Polsce XX wieku i XXI wieku - podróż przez marzenia, nadzieje i trudy pokolenia urodzonego przed drugą wojną światową, pokolenia wzrastającego w czasach socrealistycznej obietnicy nowego obrazu ludzkości i wreszcie roczników kształcących się już w kapitalistycznej, wolnorynkowej rzeczywistości. To także opowieść - pisana historiami z małej i z dużej litery - o próbach i możliwości samostanowienia kobiet na przestrzeni ostatnich kilku dekad. O tym, co chcemy przekazywać kolejnym pokoleniom, jakie schematy chcemy kontynuować w naszych rodzinach i w społeczeństwie, a co wytwarza cykle cierpienia i wymaga zmian. Zespołowi aktorskiemu Teatru Dramatycznego towarzyszy na scenie Ewa Błasiak, wyłoniona w otwartym naborze “ekspertka codzienności”, niezawodowa aktorka, która losy tytułowej Hanki opowie również przez pryzmat własnych doświadczeń.

Fragmenty scenariusza powstały w oparciu o improwizacje aktorskie i herstorię Ewy Błasiak.

W przygotowaniach do spektaklu bierze również udział Przemysław Radkiewicz, lekkoatleta, olimpijczyk z Atlanty (1996), trener skoku wzwyż.

PREMIERA 5 lipca 2024, Mała Scena

Spektakl bierze udział w 31. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Adam Karol Drozdowski, Dominik Gac, Anna Pajęcka, Kamila Łapicka, Eryk Maciejowski, Wiktoria Wojas.


   
 


fot. zdj. ze spektaklu: Karolina Jóźwiak, autorka haftu Monika Drożyńska

Twórcy

reżyseria
Wojtek Rodak
scenariusz i dramaturgia
Szymon Adamczak
choreografia
Agnieszka Kryst
scenografia
Zuza Golińska
współpraca scenograficzna
Gosia Machaj
kostiumy
Rafał Domagała
dźwięk
Justyna Stasiowska
reżyseria światła
Jacqueline Sobiszewski
asystentka kostiumografa
Alicja Konarska
inspicjent/sufler
Radosław Duda
kierowniczki produkcji
Małgorzata Błasińska, Olga Stefańska

 

Najbliższe spektakle

Krytycy o spektaklu