MÓJ DRAMATYCZNY – wirtualne archiwum teatralne
Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy otwiera stronę internetową pt. Mój Dramatyczny:
http://moj.teatrdramatyczny.pl/
Jest to strona wszechstronnie przedstawiająca i dokumentująca historię Teatru Dramatycznego wraz z jego początkami, gdy funkcjonował jako Teatr Domu Wojska Polskiego. 70-letnie dzieje sceny to historia jednego z najważniejszych polskich teatrów. Złożyła się na nią działalność wybitnych twórców: aktorek i aktorów, reżyserek i reżyserów, scenografek i scenografów, także dyrektorów teatru oraz wielu pracowników i współpracowników. Historia Teatru Dramatycznego to kilkaset premier, z których wiele było ważnymi wydarzeniami życia teatralnego. Pamięć o tych dokonaniach jest niezwykle ważna dla zachowania tradycji teatru i przekazywania jej przyszłym pokoleniom artystów i widzów, którzy będą pracować i gościć w Teatrze Dramatycznym.
Strona Mój Dramatyczny powstała we współpracy z redakcją Encyklopedii Teatru Polskiego, działającą w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.
Archiwa artystyczne stanowią dla teatrów, szczególnie instytucji długo i intensywnie działających, bezcenną wartość tożsamościową, nie tylko historyczną. Są przedmiotem „żywego” zainteresowania kolejnych pokoleń tworzących w instytucji świeżą warstwę teatralnego palimpsestu z jednej strony, a badaczy zjawiska teatru oraz widzów i miłośników z drugiej. Archiwa w teatrach są, ale dostęp do nich, z powodu ich usytuowania w strukturze instytucji i analogowej formy, jest trudny.
Duża część wiedzy o działalności wszystkich teatrów w Polsce jest gromadzona w Pracowni Dokumentacji Teatru w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego i prezentowana na stronach uruchomionej pięć lat temu, w ramach obchodów 250-lecia teatru publicznego i narodowego w Polsce, elektronicznej Encyklopedii Teatru Polskiego: www.encyklopediateatru.pl.
Encyklopedia prezentuje przede wszystkim wiedzę o zbiorach IT, ale może – i jest to propozycja dla wszystkich teatrów – przedstawiać także wiedzę o archiwach artystycznych poszczególnych instytucji. Encyklopedia Teatru Polskiego może pomagać w cyfryzacji zbiorów i „zwracać” je teatrom, nie naruszając ich indywidualnego porządku ani charakteru.
MÓJ DRAMATYCZNY to właśnie efekt takiej współpracy. Zdigitalizowane w Pracowni Dokumentacji Teatru archiwum działalności artystycznej Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy będzie się sukcesywnie ujawniać na tej specjalnej stronie, dopełniane świadectwami bieżącej działalności, która „dzień po” jest już historią.
Strona porządkuje różnorodne informacje w wirtualnych zakładkach: KALENDARIUM, PREMIERY, TWÓRCY, HISTORIA, ARCHIWUM, MULTIMEDIA.
KALENDARIUM
przedstawia najważniejsze fakty z historii Teatru Dramatycznego na osi czasu – od 1949 roku do dziś.
HISTORIA
dział zawiera różnego rodzaju teksty szerzej przedstawiające historię Teatru Dramatycznego, jej szczególnie istotne aspekty. Znajdują się tu artykuły, publikowane już w przeszłości, jak np.
Jeden z teatrów widzianych od wewnątrz – szkic Konstantego Puzyny, opisujący historię Teatru Dramatycznego w latach 1955-59, gdy autor był kierownikiem literackim sceny, a także wstęp Augusta Grodzickiego do albumu jubileuszowego czy Zenobiusza Strzeleckiego do albumu poświęconego scenografii w Teatrze Dramatyczny. Dział prezentuje ponadto teksty Joanny Krakowskiej o premierze
Wesela Wyspiańskiego w 1955 roku i prapremierze
Kartoteki Różewicza w 1960, Joanny Walaszek o pracach Konrada Swinarskiego w Teatrze Dramatycznym oraz Małgorzaty Dziewulskiej o inscenizacji
Mordu w katedrze Eliota, zrealizowanej przez Jerzego Jarockiego. Specjalnie dla strony Mój Dramatyczny przygotowane zostały także artykuły o ważnych dla historii Teatru Dramatycznego osobach: Jacek Sieradzki napisał o dyrekcji Gustawa Holoubka, a Anna Radulska-Cieliczko przypomina osobę Mieczysława Marszyckiego – wieloletniego dyrektora sceny. W dziale Historia można także znaleźć linki otwierające albumy poświęcone teatrowi, a także książkę Magdaleny Raszewskiej opowiadającą o dziejach Warszawskich Spotkań Teatralnych, których Teatr Dramatyczny był organizatorem. Dział będzie sukcesywnie wzbogacany o kolejne teksty.
PREMIERY
dział obejmuje wszystkie premiery zrealizowane najpierw w Teatrze Domu Wojska Polskiego, a następnie w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy. Nawigacja pozwala wybierać informacje wedle tytułu, autora i roku premiery. Wchodząc w poszczególne tytuły znajdziemy wszystkie informacje, które gromadzi na temat spektaklu Encyklopedia Teatru Polskiego.
TWÓRCY
dział obejmuje biogramy osób pracujących w Teatrze Dramatycznym wedle następującego porządku: Dyrektorzy, Kierownicy Artystyczni, Aktorzy, Reżyserzy, Scenografowie, Kierownicy Literaccy, Specjaliści ds. literackich, Specjaliści ds. edukacji teatralnej, Inspicjenci/Suflerzy, Muzycy. Biogramy zawierają informacje z ETP. 75 z nich, obejmujących szczególnie zasłużone osoby dla Teatru Dramatycznego, zostało napisanych specjalnie na potrzeby strony Mój Dramatyczny. Lista tych biogramów będzie sukcesywnie uzupełniana.
ARCHIWUM
zawiera rozmaite dokumenty z archiwum Teatru Dramatycznego: oficjalne pisma, wewnętrzną korespondencję, listy dyrektorów i inne materiały, które są przyczynkami do historii teatru, tworzącymi także jego anegdotę.
MULTIMEDIA
dział oferuje różnego rodzaju materiały audiowizualne przypominające historię Teatru Dramatycznego. Znajdują się tu zapisy cyklu:
Mój Dramatyczny. Spotkania (na początek rozmowy z Barbarą Krafftówną i Magdaleną Zawadzką). Będzie tu można obejrzeć rejestracje archiwalnych przedstawień (jako pierwsza: telewizyjna wersja
Poskromienia złośnicy Szekspira w reż. Krzysztofa Warlikowskiego z pamiętną rolą Danuty Stenki), a także zapisy spektakli z bieżącego repertuaru Teatru Dramatycznego. Ponadto: inne materiały tworzące audiowizualne archiwum.
Biografie twórców i osób kierujących teatrem, wydawnictwa, dokumentacja przedstawień, zdjęcia, programy, materiały filmowe i audialne, wspomnienia i relacje, archiwalia – wszystko to będzie się dopełniać codziennie – aktualizacja Encyklopedii odbywa się co noc – tworząc podstawę do kolejnych rozdziałów w HISTORII. Informacje będą aktualizować się wielostronnie – personalizując i uszczegóławiając od strony Teatru i kontekstując od strony Encyklopedii.
Strona Mój Dramatyczny jest bogato ilustrowana i przyjazna w nawigacji. Mamy nadzieję, że spełni swą rolę i będzie służyć wszystkim osobom, które będą poszukiwać wiedzy o historii Teatru Dramatycznego i jego twórcach.
Autorami koncepcji strony Mój Dramatyczny są: Dorota Buchwald – kierownik działu Encyklopedia Teatru Polskiego w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego i Wojciech Majcherek – kierownik literacki Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy. Przy realizacji projektu pracowali: Agnieszka Górnicka, Monika Krawul Jacek Kosiński, Janusz Legoń, Wojciech Kuźma.
O Encyklopedii Teatru Polskiego:
ETP ma pięć lat! Oddana użytkownikom 4 grudnia 2015 roku Encyklopedia Teatru Polskiego to internetowy portal o otwartej treści, łączący elementy klasycznie uporządkowanego wydawnictwa naukowego i źródłowej platformy tematycznej. Obejmuje hasła przedmiotowe dotyczące zjawisk i terminów teatralnych, hasła osobowe, rejestr premier na polskich scenach dramatycznych, muzycznych, lalkowych oraz wybranych teatrów nieinstytucjonalnych, kalendarium wydarzeń ukazujących historię polskiego teatru na osi czasu w kontekście historii teatru na świecie oraz bazy danych gromadzące informacje dotyczące historii teatrów i zespołów, Teatru Telewizji, Teatru Polskiego Radia, architektury teatralnej, scenografii, krytyki.
Encyklopedia to platforma i narzędzie oddane do współużytkowania, rozbudowy i korygowania zarówno środowisku naukowemu, jak i innym osobom interesującym się teatrem. Jej otwarta formuła pozwala na ciągłe uzupełnianie i poprawianie zapisów zaproponowanych w pierwszej odsłonie. Służy temu widoczny na każdej stronie formularz „zasugeruj zmianę”, zachęcający do współtworzenia Encyklopedii. Dzięki niemu każdy może stać się encyklopedystą.
www.encyklopediateatru.pl