Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Czapliński/Pacześniak

PODWÓJNY Z FRYTKAMI

Pętla indukcyjna

1h 30min (bez przerwy) | Mała scena

A może tak naprawdę wszytko zaczęło się trochę później? Też w czerwcu, ale w roku 1992? W centrum Warszawy następuje otwarcie pierwszej polskiej restauracji popularnej sieci fastfood. Wstęgę przecina minister pracy, wśród gości są politycy, artyści i celebryci, przeddenominacyjne wianuszki zer wiją się dumnie przy nazwach produktów znanych dotychczas tylko z opowiadanych na dobranoc baśni. Zachód wkracza do Polski, a Polska przyjmuje go głodna, ładnie ubrana i pełna nadziei. I przez tę krótką chwilę, na skrzyżowaniu Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej, jest tak, jakby otworzyły się wszystkie szanse świata. Jakby wszystko było jeszcze możliwe.

„Podwójny z frytkami” to powrót do tego momentu, próba odtworzenia tej chwili, przyjrzenia się jej i sprawdzenia jej możliwych wariantów. Dokument stopniowo przeradza się w fantazję, postaci historyczne mieszają się z fikcyjnymi, a wiwisekcja marzeń zamienia się w podróż do jądra ciemności. Do wnętrza niezaspokajalnego głodu i niemożliwych do zrealizowania pragnień.
 

W przedstawieniu wykorzystywane są światła stroboskopowe.

PREMIERA 1 lipca 2023 r., Mała Scena

Spektakl bierze udział w 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Dominik Gac, Piotr Hildt, Anna Jazgarska, Szymon Kazimierczak, Andrzej Lis, Wanda Świątkowska


    
 


fot. plakat: Agata Baumgart, fot. Karolina Jóźwiak

Twórcy

reżyseria
Piotr Pacześniak
tekst i dramaturgia
Jan Czapliński
współpraca dramaturgiczna
Maciej Bogdański
scenografia
Łukasz Mleczak
kostiumy
Zoya Wygnańska
reżyseria światła
Piotr Pacześniak, Łukasz Mleczak i  Stanisław Zieliński
wideo
Natan Berkowicz i Stanisław Zieliński
choreografia
Krystyna Lama Szydłowska
muzyka
Michał Zachariasz

 

Najbliższe spektakle

19:30 13-07

PODWÓJNY Z FRYTKAMI

19:30 14-07

PODWÓJNY Z FRYTKAMI

Krytycy o spektaklu