Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

NASZE CZASY

Pętla indukcyjna

1 h 15 min (bez przerwy) | Mała scena

Płynie, leci, mija, zwalnia, przyspiesza, pędzi. Ktoś ma mnóstwo, komuś brakuje. Można się z nim ścigać, można go przeliczać, marnować, dobrze wykorzystywać - ale i tak każdemu równo odmierza etapy życia i drogę ku śmierci. Można go też spędzić w teatrze. Na spektaklu - o czasie.

Przekrojowa obsada (w niej aktorki i aktorzy młodzi, trochę starsi, i jeszcze trochę starsi…) w osobistej, scenicznej podróży do wnętrza klepsydry - opowieści o tym, jak różnie doświadczamy swojego wieku i o tym, jak subiektywnie i indywidualnie doświadczamy czasu. Opowieści o sprawie bardzo ludzkiej, zwykłej i prostej, a zarazem kosmicznie skomplikowanej i ostatecznej: płynącym czasie. O świadomości czasu, o obsesjach, lękach i radościach związanych z czasem. Ale i o tym, żeby chwytać realność czasu tu i teraz. Bo teatr to przecież także przestrzeń, w której aktorzy i widzowie decydują się dzielić ze sobą czas.

///

Kompetencje i siły łączą w tym spektaklu twórcy z różnych dziedzin: scenografię i kostiumy przygotowuje wybitny artysta sztuk wizualnych Karol Radziszewski, za bardzo istotny w tym świecie ruch sceniczny i jego dramaturgię odpowiada choreografka, tancerka i performerka Agata Maszkiewicz; działania z oddechem zaprojektowała artystka i psychoterapeutka Dobrawa Borkała. Za reżyserię całości odpowiada Weronika Szczawińska, laureatka Paszportu Polityki, twórczyni nagradzanych i cenionych przez publiczność całego kraju spektakli „intymnych i czułych”, artystka obdarzona oryginalnym stylem i własnym, niepowtarzalnym językiem.

Spotykają się z wyjątkową obsadą. Na scenie legenda polskiego teatru, Małgorzata Niemirska, filar i podpora zespołu Teatru Dramatycznego, Waldemar Barwiński, uwielbiana przez widownię, utalentowana ponad wszelką miarę Anna Szymańczyk, rozpoczynająca dopiero swoją karierę - a już doceniana! - Helena Urbańska i multidyscyplinarny Piotr Wawer Jr, od lat podróżujący po scenach całej Polski aktor,  reżyser i uznany dramaturg. Oto ekipa, z którą można wybrać się na poszukiwania czasu. Każdego. Nie tylko tego straconego.

Scenariusz spektaklu wykorzystuje na prawach cytatu fragmenty następujących tekstów:
„Kłamstwo i czary”, Elsa Morante (tłum. Zofia Ernstowa)
„Do nieskorej Bogdanki”, Andrew Marvell (tłum. Stanisław Barańczak)
„Księga Koheleta” (cytat za "Biblią Tysiąclecia")
„Tajemnica czasu”, Carlo Rovelli (tłum. Jeremi K. Ochab)
„Der Rosenkavalier”, Hugo von Hofmannstahl (polski przekład za: „Tajemnica czasu”, Carlo Rovelli, tłum. Jeremi K. Ochab)
„Wszystko na sprzedaż”, Andrzej Wajda
„Zmiana” (1979 r.), performans Ewy Partum
Ponadto, fragment scenariusza inspirowany jest „Latami” Annie Ernaux w tłum. Magdaleny Budzińskiej i Krzysztofa Jarosza; scenariusz zawiera także teksty oparte na improwizacjach i wspomnieniach aktorów z obsady.


Ze względu na sceny nagości spektakl może być nieodpowiedni dla osób poniżej 18 roku życia.

PREMIERA 1 lutego 2024r., Mała Scena
 


fot. zdj. ze spektaklu: Karolina Jóźwiak, autorka haftu Monika Drożyńska

Twórcy

Reżyseria
Weronika Szczawińska
Scenariusz
Weronika Szczawińska i Piotr Wawer JR
Dramaturgia i choreografia
Agata Maszkiewicz
Współpraca oddechowa
Dobrawa Borkała
Scenografia i kostiumy
Karol Radziszewski
Opracowanie muzyczne
Piotr Wawer JR
Inspicjent/sufler/asystent reżyserki
Julian Potrzebny
Kierowniczki produkcji
Małgorzata Błasińska, Olga Stefańska

 

Najbliższe spektakle

19:30 07-06

NASZE CZASY

19:30 08-06

NASZE CZASY

18:30 09-06

NASZE CZASY

Krytycy o spektaklu