Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Tadeusz Słobodzianek

FATALISTA

Singerowska historia w V aktach

2 h 45 min (z przerwą) | Mała scena

Małżeństwo Lei i Beniamina poznajemy, gdy mąż wraca do domu ze śladem szminki na policzku i  stanowczo odmawia zjedzenia szabasowego rosołu żony. Kobietę tego samego dnia po południu widziano w męskim towarzystwie w znanej warszawskiej kawiarni. W „Fataliście. Singerowskiej historii w V aktach” dowiadujemy się nie tylko jak wyglądał wieczór, podczas którego para wyjaśniała kilka spraw swojego życia, ale też dzięki wizycie niespodziewanych gości w mieszkaniu Lei i Beniamina na Krochmalnej odkrywamy przeszłość i przyszłość żydowskiego małżeństwa.

Tadeusz Słobodzianek, laureat literackiej nagrody Nike za dramat „Nasza klasa”, opowiada o związku syna rabina i córki kupca, których losy wpisują się w historię przed- i powojennych dziejów Żydów i Polaków. Portretuje Warszawę lat trzydziestych XX wieku i narastającą z czasem atmosferę niepokoju. Tworzy opowieść, w której romanse bohemy artystycznej i małżeńskie intrygi splatają się z losami świata.

„Pretekstem do napisania sztuki było dla mnie opowiadanie Singera o tym samym tytule, które przedstawia losy młodych zasymilowanych Żydów w Polsce przed II wojną światową oraz filozofia fatalizmu, z której Singer obficie czerpał. Przede wszystkim ze swojego ulubionego myśliciela Spinozy, który mówił o tym, że wszystko, co dzieje się na świecie jest z góry przesądzone, a życie człowieka polega na godzeniu się z przeznaczeniem”, mówi o sztuce Tadeusz Słobodzianek.

PREMIERA 13 lutego 2021 r., Mała Scena

W przedstawieniu wykorzystywane są wyroby tytoniowe.


Spektakl bierze udział w 27. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Anna Jazgarska, Justyna Landorf, Andrzej Lis, Henryk Mazurkiewicz, Barbara Pitak-Piaskowska,  Jacek Sieradzki (przewodniczący), Paweł Stangret.


   


fot. zdj. ze spektaklu Grzegorz Press, zdj. plakatowe: Piotr Smoliński

Twórcy

reżyseria
Wojciech Urbański
scenografia i kostiumy
Joanna Zemanek
asystent scenografa
Adrianna Gołębiewska
choreografia
Jarosław Staniek
ruch sceniczny
Katarzyna Zielonka
opracowanie muzyczne
Wojciech Urbański
światła
Paulina Góral
projekcje
Stanisław Zaleski

Obsada

Magdalena Czerwińska Lea
Robert T. Majewski Beniamin
Sławomir Grzymkowski  (gościnnie) / Grzegorz Małecki (gościnnie, aktor Teatru Narodowego) Ułan
Anna MoskalAnna Gajewska Dora
Piotr Siwkiewicz Poeta
Anna Gorajska Goldbergowa
Kosma Press (gościnnie) / Maksymilian Zieliński (gościnnie) Abram
Maksymilian Zieliński (gościnnie) / Liam Culbreth (gościnnie) Kubek
Nina Urbańska (gościnnie) / Natalia Krzyżanowska (gościnnie) Aurora
 

Najbliższe spektakle

Krytycy o spektakluPartnerzy

strony www strony www strony www strony www