Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Czytania Laboratorium Dramatu

Zapraszamy w poniedziałki o godz. 19:00 na
kanał YouTube Teatru Dramatycznego >>


Drodzy Widzowie,
Udział w wydarzeniach DramatOnu jest bezpłatny, ale jeśli chcielibyście wesprzeć naszą działalność w tym trudnym czasie, zachęcamy do zakupu cegiełki. Możecie wpłacić dowolną kwotę na cele statutowe teatru.
wpłać darowiznę >>
Dziękujemy, że jesteście z nami.

Demony

Czytania Laboratorium Dramatu

"Demony" John Whiting, reż. Anna Wieczur-Bluszcz

„Demony” Johna Whitinga to sztuka teatralna oparta na motywach powieści Aldousa Huxleya „Diabły z Loudun” z 1952 roku. Opowiada historię księdza Urbana Grandiera i opętanej zakonnicy – Matki Joanny od Aniołów. Miłość przeoryszy do niewidzianego nigdy zakonnika, oskarżanego o praktyki czarnoksięskie i świecki tryb życia, wywołuje lawinę wydarzeń, w których w wątpliwość poddana zostaje czystość i intencje bohaterów. Whiting ukazuje świat opętany obsesją winy i kary, przepełniony niemoralnością, kłamstwem i obłudą. Kościół staje się dla niego kostiumem i przykrywką dla ludzkiej niegodziwości, okrucieństwa i oportunizmu. Sztuka, choć odwołuje się do XVII-wiecznej historii, otwiera pytania na temat kryzysu wiary i duchowości dzisiejszego świata.

Obsada: Modest Ruciński, Marta Król, Zbigniew Dziduch, Grzegorz Małecki, Sławomir Grzymkowski, Mariusz Drężek, Krzysztof Szczepaniak, Karol Wróblewski, Maciej Wyczański, Mariusz Wojciechowski, Marcin Stępniak, Mateusz Weber, Sebastian Skoczeń, Lidia Pronobis, Agata Różycka, Katarzyna Pośpiech, Tomasz Budyta, Henryk Niebudek, Karolina Charkiewicz, Robert T. Majewski, Łukasz Wójcik, Piotr Siwkiewicz

Tłumaczenie: Krystyna Tarnowska


12 kwietnia

pon. 19:00

Panna Julie

Czytania Laboratorium Dramatu

"Panna Julie" August Strindberg, reż. Jarosław Tumidajski

W świętojańską noc – święto niewinnych zabaw i tańców, noc radości i miłości dochodzi do spotkania kobiety i mężczyzny z dwóch różnych światów. On – lokaj, silny i pewny siebie, pragnie wyrwać się z kręgu społecznego, z którego pochodzi, Ona – ekscentryczna panna z dobrego domu, próbuje odzyskać równowagę po rozstaniu z narzeczonym. Choć zegar wybija późną godzinę sen nie przychodzi łatwo, alkohol mąci zmysły a na jaw wychodzą skrywane dotąd pragnienia i sympatie. Kostium konwenansów i dobrego wychowania zostaje szybko zrzucony, a młodzi bohaterowie zaczynają świadomie przekraczać społeczne zakazy i międzyludzkie bariery – wszystko w imię szaleńczej miłości, buntu, oddania i posłuszeństwa. W tej rozgrywce jedna strona upada, druga awansuje, jedna triumfuje, druga ponosi klęskę. W „Pannie Julie” Strindberg podejmuje nie tylko temat walki płci, w której rozkosz miesza się z nienawiścią i potrzebą poniżenia, ale może przede wszystkim paradoksalnej walki z epoką, w której żyjemy. Starcia z czasem, któremu musimy się poddać i ulec jego regułom.

Obsada: Agata Różycka, Lidia Pronobis, Marcin Stępniak

Sztukę w nowym przekładzie Mariusza Kalinowskiego reżyseruje Jarosław Tumidajski.
Jest to pierwszy kompletny przekład dramatu; jego podstawą jest narodowe wydanie "Dzieł Zebranych" Strindberga (Samlade Verk, t. 27, Stockholm, 1984), w którym tekst został uzupełniony o fragmenty wcześniej nie drukowane (m. in. z powodu cenzuralnych zabiegów pierwszego wydawcy).

Po czytaniu odbędzie się dyskusja, w której udział wezmą: Jarosław Tumidajski – reżyser, Mariusz Kalinowski – tłumacz oraz gość specjalny: Inga Iwasiów – pisarka, krytyczka literacka, literaturoznawczyni. Rozmowę poprowadzi Wojciech Majcherek.

 


19 kwietnia

pon. 19:00

Partnerzy

strony www strony www strony www strony www