Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Zdzisław Wardejn

(1940)
Aktor. Absolwent warszawskiej PWST. Karierę aktorską rozpoczął w Zielonej Górze; potem pracował w Poznaniu, Krakowie, aż w 1968 roku trafił do Warszawy, gdzie pozostał do dzisiaj. Należał kolejno do zespołów teatrów: Narodowego, Ochoty, Nowego i Dramatycznego im. G. Holoubka. Współpracuje z Teatrem Polskim w Warszawie oraz z Laboratorium Dramatu,  gdzie wystąpił w „111” T. Mana, „Absyncie” M. Fertacz  , „Matce cierpiącej” T. Kaczmarka, w „Maestrze” J. Abramowa-Newerlego oraz w „Przylgnięciu” Piotra Rowickiego. Współpracował z licznymi teatrami nieinstytucjonalnymi, m.in. z poznańską Sceną na Piętrze czy warszawskim Teatrem Szwedzka 2/4. Jak dotąd zagrał około 130 ról na deskach teatrów w całej Polsce, ponad 80 w Teatrze TV i ponad 60 w filmie (nie licząc seriali). Do najważniejszych ról w tym bogatym repertuarze zaliczyć można: tytułowe postacie w „Męczeństwie i śmierci Marata” Petera Weissa, „Hamlecie” i „Makbecie” Williama Shakespeare’a, „Płatonowie” A. Czechowa, a także role Trieplewa w „Czajce” A. Czechowa, Olega Bajana w „Pluskwie” Wł. Majakowskiego, Chlestakowa w „Rewizorze” M. Gogola, Sawwy Łukicza w „Szkarłatnej wyspie” M. Bułhakowa. W Teatrze Telewizji zagrał m.in. w „Ameryce” F. Kafki, „Czarnej komedii” P. Shaffera, „Elżbiecie królowej Anglii” F. Brucknera. Do jego licznych ról filmowych należą m.in. role w: „Illuminacji” K. Zanussiego, „Dreszczach” W. Marczewskiego, „Piłkarskim pokerze” J. Zaorskiego i „Parę osób, mały czas” A. Barańskiego. Dwukrotnie wyreżyserował spektakl na podstawie tekstu K.  Hughesa z Romanem Wilhelmim. W 1990 był to spektakl Teatru TV „Sammy”. Rok później przygotował wersję sceniczną  sztuki „Mały światek Sammy Lee” dla poznańskiej „Sceny na Piętrze”. W Szkole Dramatu prowadzi zajęcia pod tytułem „Aktor i rola”.

W bieżącym repertuarze Teatru Dramatycznego można go zobaczyć w spektaklach:
„Smutek i melancholia” B. Parka w reż. P. Waligórskiego,
„Wizyta starszej pani” F. Durrenmatta w reż. W. Kostrzewskiego,
„Romantycy" H. Levina w reż. G. Chrapkiewicza,
„Madame” A Libery w reż. J. Krofty. 

W Teatrze Dramatycznym zagrał również w spektaklach W. Urbańskiego, O. Koršunovasa, A. Figury, A. Popławskiej i M. Kality, K. Rekowskiego, A. Nalepy, A. Smolar, E. Pietrowiak, P. Cieślaka, B. Suchockiej, F. Bajona, J. Gruzy, R. Załuskiego, J. Pieńkiewicz.
 
Zdobywca kilku nagród, m.in. za rolę Chlestakowa w „Rewizorze” na XXIII Kaliskich Spotkaniach Teatralnych w 1983 roku i Złotej Maski w Bydgoszczy za rolę Franka w 1998 roku. Za rolę Ojca w przedstawieniu „Absynt” otrzymał nagrodę na 47. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych w 2007 roku.


Więcej o aktorze:
https://wojart.pl/aktorzy/zdzislaw-wardejn-152.html
http://www.e-teatr.pl/pl/osoby/288.html
http://​https://pl.wikipedia.org/wiki/Zdzis%C5%82aw_Wardejn
http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=114513
http://dubbingpedia.pl/wiki/Zdzis%C5%82aw_Wardejn