Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

ZAKAZANE DZIECI - OPOWIEŚĆ KORCZAKOWSKA

KORCZAK DZISIAJ

1 h 30min | Scena Przodownik

"Dziecko ma prawo do szacunku. Ma prawo nie wiedzieć. Ma prawo poznawać. Może mu się nie udać. Ma do tego prawo. Ma prawo płakać. Ma prawo nie być uciszane, gdy płacze. Ma prawo do swoich rzeczy. Ma prawo do swojego miejsca. Ma prawo nie mówić, nie wyjawiać. Ma prawo do swoich tajemnic. Ma prawo do każdej chwili swojego życia. To jest jego życie. Ma prawo się bawić, porozmawiać z psem, pograć w piłkę, dokładnie obejrzeć obrazek. To jego czas. Ma do niego prawo. Ma prawo być. Tym, czym jest. O tym jest ten spektakl. Oraz o lesie i o dzieciach w lesie, którym te prawa odebrano. To las bezprawia.
Dlaczego Janusz Korczak wykreślił część osiemnastego rozdziału “Kajtusia Czarodzieja”? Bo było w nim to, co najstraszniejsze i dzieci się bały. Co jest najstraszniejsze? Od tego pytania zaczyna się historia “Zakazanych dzieci”. Odpowiedzi szukamy wraz z dziećmi próbującymi przebrnąć przez las. Jest zimno, coraz zimniej. Czy słońce w końcu wzejdzie?"
          Artur Pałyga

80. rocznica śmierci Janusza Korczaka stała się dla teatru Banialuka impulsem do stworzenia wielowymiarowego projektu wokół Korczaka. Celem twórców było odnoszenie się nie tylko do historii, lecz również próba odpowiedzi na pytanie: Co zrobiłby Korczak, gdyby żył współcześnie? Gdzie byłby dzisiaj?
Spektakl jest opowieścią o nieustannym dążeniu do wolności. O poszukiwaniu dziecka w sobie. O samotności. Jest podróżą po dzieciństwie, którą czasami chcemy pamiętać, a czasami wolimy zapomnieć.

Dramat Artura Pałygi Zakazane dzieci – opowieść korczakowska został napisany specjalnie dla Banialuki i zaprezentowany w formie czytania performatywnego w 2021 roku w ramach projektu Banialuka, Korczak, Dom.

Produkcja Teatru Bianialuka w BIelsku-BIałej
Partnerami projektu są: Polskie Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka, Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941–1944), Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej.

Sfinansowano ze środków Fundacji PZU. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2022.

Produkcja Teatru Bianialuka w Bielsku-Białej

Spektakl dla młodzieży powyżej 14 roku życia
 


fot.

Twórcy

Teksty
Artur Pałyga
Reżyseria
Anna Augustynowicz
Scenografia
Marek Braun
Muzyka
Jacek Wierzchowski
Projekcje wideo
Wojciech Kapela

Obsada

Martyna Gajak
Marta Popławska
Lucyna Sypniewska
Maciej Jabłonowski
Piotr Tomaszewski

Najbliższe spektakle

17:00 22-10

ZAKAZANE DZIECI - OPOWIEŚĆ KORCZAKOWSKA

Partnerzy

strony www strony www strony www strony www