Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Simple page, placeholder image

O projekcie

Fabulamundi. Playwriting Europe: Beyond borders?
Fabulamundi. Dramaturgia w Europie: Ponad granicami?
2017-2020

Fabulamundi_CC_DEF_2017
 
Bieżąca edycja projektu adresowanego do europejskich dramaturgów odbywa się pod hasłem Ponad granicami? i potrwa do 2020 roku. Biorą w niej udział teatry z 10 krajów: Włoch, Francji, Niemiec, Hiszpanii, Rumunii, Austrii, Belgii, Polski, Wielkiej Brytanii i Czech. Jej celem jest m.in. tłumaczenie sztuk na języki krajów uczestniczących w projekcie, ich promocja i publikacja, prezentacja czytań scenicznych, prowadzenie warsztatów z udziałem dramatopisarzy, organizacja klas mistrzowskich i rezydencji artystycznych dla autorów. Jednym z głównym założeń projektu „Fabulamundi” jest także stworzenie międzynarodowej sieci dramatopisarzy.
Podsumowaniem tej edycji projektu będzie organizacja europejskiego festiwalu Fabulamundi, który odbędzie się w Rzymie w 2020 roku.
Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy bierze udział w projekcie po raz pierwszy. Oficjalna inauguracja projektu w Polsce nastąpiła 30 listopada 2017 r. podczas konferencji prasowej, która odbyła się w siedzibie Teatru.
 

Oprócz Teatru Dramatycznego i organizacji PAV z Rzymu (lider projektu) w działania Fabulamundi zaangażowały się: Teatrul Odeon (Rumunia), Creative Skillset (Wielka Brytania), Fundacion Sala Beckett/ Obrador International De Dramaturgia (Hiszpania), Interkulturelles Theaterzentrum (Niemcy), La Mousson d’Été (Pont-à-Mousson) (Francja) czy Wiener Wortstaetten (Austria), Teatro Leti (Czechy), University of Arts Târgu-Mureș i Teatrul Odeon (Rumunia).
 
Projekt "Fabulamundi" zdobył w 2017 roku najważniejszą we Włoszech nagrodę teatralną - UBU - w kategorii "wydarzenie specjalne".
 
Do zadań Teatru Dramatycznego należy m.in.:
 • wybór 10 dramaturgów, którzy będą reprezentowali Polskę za granicą. Komitet Ekspertów Teatru Dramatycznego złożony z Tadeusza Słobodzianka – Dyrektora Teatru Dramatycznego, Anny Wakulik – dramatopisarki i dramaturga Teatru Dramatycznego oraz Aldony Figury – reżysera i kierownika Laboratorium Dramatu zdecydowało o wyborze następujących autorów, którzy od września 2017 roku oficjalnie reprezentują Polskę w projekcie: Elżbieta Chowaniec, Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Artur Pałyga, Maria Wojtyszko, Anna Wakulik, Radosław Paczocha, Dana Łukasińska, Sandra Szwarc, Tomasz Man i Przemysław Pilarski. 
 • przygotowywanie tłumaczeń sztuk (od początku trwania projektu Teatr Dramatyczny zlecił tłumaczenie 10 sztuk zagranicznych na jęz. polski) 
 • udział  w spotkaniach z autorami w każdym z 7 krajów partnerskich (kraje partnerskie organizują 3-dniowe spotkania z wybranymi autorami podczas których ekspert z Teatru ma możliwość zapoznania się z ich twórczością w celu wyboru tekstów, nad którymi Teatr będzie pracował w przyszłości. Dotychczas Anna Wakulik, ekspert Teatru odbyła spotkania z dramatopisarzami z 7 krajów: z Włoch, Hiszpanii, Czech, Francji, Rumunii, Niemiec i Austrii.Organizacja trzydniowego spotkania z polskimi dramatopisarzami dla międzynarodowych ekspertów projektu (Polish National Meeting – 27-29 listopada 2017) 
 • organizacja czytań dramatów w ramach Laboratorium Dramatu Teatru Dramatycznego. W sezonie 2017/2018 odbyły się czytania następujących tekstów zgłoszonych do projektu:  
  1. Przemysław Pilarski „Kabaret o rzeczach strasznych”
  2. Radosław Paczocha „Emigrantki”
  3. Elżbieta Chowaniec „Dama z łasiczką”
  4. Małgorzata Sikorska-Miszczuk „Yemaya. Królowa mórz”
  5. Sandra Szwarc „Fashion victim”
  6. Dana Łukasińska „Uchodźcy. Śledztwo”
  7. Anna Wakulik „Dziki Zachód”
  8. Sandra Szwarc „von Bingen” 
  9. Nathalie Fillion „Spirit” (Francja)
  10. Baptiste Amann „Terytoria” (Francja)
  11. Emanuele Aldrovandi „Alarm!” (Włochy)
  12. Bonn Park „Smutek i melancholia” (Niemcy)
  13. Gerard Watkins „Sceny zbrodni małżeńskich” (Francja)
  14. Nathalie Fillion „Na skraju” (Francja)
  15. Volker Schmidt „Rowerzyści” (Austria)
  16. Bonn Park „Powarkiwania Drogi Mlecznej” (Niemcy)
  17. Helena Tornero „Fascynacja” (Hiszpania) 
 • organizacja krótko- i długoterminowych rezydencji artystycznych
 • stworzenie międzynarodowej sieci dramatopisarzy
 • organizacja warsztatów dla pracowników Teatru z zakresu rozwoju widowni i publiczności (pierwsze warsztaty odbyły się w październiku 2017 w siedzibie Teatru, poprowadziła je p. Cristina da Milano z ECCOM. Kolejne zaplanowane zostały na listopad 2018 r.)
 • stworzenie koncepcji kilkudniowych spotkań zagranicznych autorów z polskimi artystami teatralnymi, producentami, tłumaczami i agencjami autorskimi oraz delegowanie polskich dramatopisarzy na spotkania w krajach partnerskich (Mobility Program /MobPro/). W kwietniu 2018 roku odbyła się testowa edycja MobPro w Londynie, w której wzięły udział Anna Wakulik, Ita Krajewska oraz Aldona Figura. W lipcu 2018 r. odbyło się drugie spotkanie autorów w Barcelonie, w którym udział wzięły dwie polskie dramatopisarki: Dana Łukasińska i Sandra Szwarc.
 • udział w programie partnerskim: twinned-countries, angażujących 8 dodatkowych krajów, zaangażowanych w projekt w mniejszej skali. Partnerem Teatru Dramatycznego jest Teatr Miejski w Reykjaviku. W sezonie 2018/2019 zaplanowane są czytania tekstów autorów z Islandii.
 • udostępnianie i promowanie ich wśród współpracujących w ramach programu instytucji
 • wymiana doświadczeń z zakresu produkcji spektakli i promocji współczesnego teatru. 
 
Dotychczas w ramach projektu odbyły się premiery sztuk dwóch polskich autorów:
sztuki Elżbiety Chowaniec „Gardenia” w Teatrul Odeon w Bukareszcie oraz sztuki „111” Tomasza Mana w Teatro Vittoria w Castrovillari. W lipcu w Sali Beckett w Barcelonie odbyło się czytanie sztuki „Zażynki” Anny Wakulik. Autorka prowadziła także trzydniowe warsztaty dramatopisarskie. 
 
 
Kontakt:
Anna Szarek – koordynacja projektu, sekretariat@teatdramatyczny.pl

 
Bieżące informacje na temat projektu:
http://www.fabulamundi.eu/en/
Projekt realizowany jest przy wsparciu Programu Kreatywna Europa

eu_flag_left_text righteu_flag_right_text_left

Partnerzy

strony www strony www strony www strony www