Rusza nabór do projektu DZIECI SATURNA, którego autorkami i kuratorkami są Agata Baumgart i Aleksandra Matlingiewicz.
Poszukujemy osób w okresie dorastania (lub ich bliskich), które były/są dotknięte kryzysem zdrowia psychicznego i chciałyby się podzielić z nami swoimi historiami. Staną się one częścią projektu performatywno-edukacyjnego pt. "Dzieci Satruna", którego celem jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni dla historii i doświadczeń osób zmagających się z kryzysem zdrowia psychicznego.
Jeśli chcesz podzielić się z nami swoją historią, napisz do nas na:
[email protected]
Zgłoszenia będą przyjmowane do końca czerwca 2023 roku.
„Dzieci Saturna” to projekt dokumentalny będący odpowiedzią na zaostrzający się kryzys zdrowia psychicznego wśród młodych ludzi. Próbując zrozumieć co pcha młode osoby w otchłań, z której – jak im się zdaje – jedynym ratunkiem jest rezygnacja z życia, zbieramy ich historie chcąc nadać społeczną widzialność ich perspektywie i doświadczeniu.
Projekt składa się z dwóch części.
Pierwsza to umieszczony w internecie hipertekst umożliwiający podróżowanie szlakiem prawdziwych historii bohaterek i bohaterów opowiadających o własnych doświadczeniach. Nagrania mają charakter bardzo osobisty, unikalny i mocno poruszający. Wysłuchanie ich może nie tylko wesprzeć inne osoby w kryzysie, które mogą odnaleźć w nich swoje historie, ale także stanowi dobrą bazę danych dla tych którzy próbują zrozumieć zagadnienie kryzysu ponieważ sami nigdy go nie doświadczyli.
Druga część to performatywne słuchowisko w ramach, którego chcemy zaprosić widzki i widzów do relaksującej ceremonii dźwiękowej, która pozwoli się wyciszyć i uspokoić zmysły. Fragmenty historii naszych bohaterów zostaną wplecione w sensualną przestrzeń audialną wydarzenia.
Performatywna część projektu będzie realizowana w sezonie teatralnym 2023/2024.
BIOGRAMY KURATOREK PROJEKTU „DZIECI SATURNA”
ALEKSANDRA MATLINGIEWICZ - Aktorka, performerka, choreografka. Magistra sztuki. Absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu na Wydziale Aktorskim, a także Akademii Muzycznej w Łodzi na specjalności choreograficznej. Współpracuje z takimi artystkami jak Weronika Szczawińska (Nigdy więcej Wojny, Komuna Warszawa, Lawrence z Arabii, Teatr Powszechny w Warszawie), Katarzyna Szyngiera (Uchodźczynie, Biennale Warszawa, Granica, Teatr Siemaszkowej w Rzeszowie) czy Natalia Sołtysik (Skrzywienie kręgosłupa czyli wieczór dla osób z wadą postawy, Teatr Współczesny we Wrocławiu). Była członkini Teatru Tańca Mufmi Anny Piotrowskiej. Stypendystka programu Kultura w Sieci MKiDN, w ramach którego zrealizowała autorski projekt muzyczny Protest Andzi.
Współtwórczyni projektu Dzieci Saturna, za który, wraz z Agatą Baumgart, otrzymała nagrodę The Best Off za najlepszy spektakl online 2020 roku.
W tym samym roku zadebiutowała także jako reżyserka filmowa. Jej film Wonderland zdobył wyróżnienie na międzynarodowym festiwalu filmowym VertiFilms w Pradze. Finalistka Głównego Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2022 roku.
W marcu 2023 ukończyła kurs Choreografii w Centrum realizowanego przez Centrum w Ruchu w Warszawie.
Swoją codzienność utrwala na analogowych fotografiach.
AGATA BAUMGART - reżyserka teatralna i filmowa, graficzka i scenografka. Absolwentka Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Studiowała Grafikę na Akadem Sztuk Pięknych w Warszawie. Laureatka stypendium artystycznego m.st. Warszawy (2023) oraz Stypendium Młoda Polska przyznawanego przez Narodowe Centrum Kultury za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury (2020). W 2018 zadebiutowała filmem dokumentalnym „Love 404” w ramach programu Pierwszy Dokument dla Studio Munka. Film „ Love 404 został nagrodzony na Miedzynarodowym Festiwalu Go Short w Nijmegen i otrzymał kwalifikacje do The Academy Awards. W 2016 artystka. wyreżyserowała spektakl “O szczytach rozpaczy i uśmiechu stewardessy”, który wygrał Konkurs Sceny Debiutów organizowany przez Teatr Nowy w Poznaniu. Jest również autorką wielu scenografii i kostiumów teatralnych.