Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Simple page, placeholder image

nabór do DZIECI SATURNA

plansza1920x1080

Rusza nabór do projektu DZIECI SATURNA, którego autorkami i kuratorkami są Agata Baumgart i Aleksandra Matlingiewicz.
 
Poszukujemy osób w okresie dorastania (lub ich bliskich), które były/są dotknięte kryzysem zdrowia psychicznego i chciałyby się podzielić z nami swoimi historiami. Staną się one częścią projektu performatywno-edukacyjnego pt. "Dzieci Satruna", którego celem jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni dla historii i doświadczeń osób zmagających się z kryzysem zdrowia psychicznego.
Jeśli chcesz podzielić się z nami swoją historią, napisz do nas na: [email protected]
 
Zgłoszenia będą przyjmowane do końca czerwca 2023 roku.
 
„Dzieci Saturna” to projekt dokumentalny będący odpowiedzią na zaostrzający się kryzys zdrowia psychicznego wśród młodych ludzi. Próbując zrozumieć co pcha młode osoby w otchłań, z której – jak im się zdaje – jedynym ratunkiem jest rezygnacja z życia, zbieramy ich historie chcąc nadać społeczną widzialność ich perspektywie i doświadczeniu.
 
Projekt składa się z dwóch części. 
Pierwsza to umieszczony w internecie hipertekst umożliwiający podróżowanie szlakiem prawdziwych historii bohaterek i bohaterów opowiadających o własnych doświadczeniach. Nagrania mają charakter bardzo osobisty, unikalny i mocno poruszający. Wysłuchanie ich może nie tylko wesprzeć inne osoby w kryzysie, które mogą odnaleźć w nich swoje historie, ale także stanowi dobrą bazę danych dla tych którzy próbują zrozumieć zagadnienie kryzysu ponieważ sami nigdy go nie doświadczyli. 
Druga część to performatywne słuchowisko w ramach, którego chcemy zaprosić widzki i widzów do relaksującej ceremonii dźwiękowej, która pozwoli się wyciszyć i uspokoić zmysły. Fragmenty historii naszych bohaterów zostaną wplecione w sensualną przestrzeń audialną wydarzenia. 
Performatywna część projektu będzie realizowana w sezonie teatralnym 2023/2024. 
 
BIOGRAMY KURATOREK PROJEKTU „DZIECI SATURNA”
 
ALEKSANDRA MATLINGIEWICZ - Aktorka, performerka, choreografka. Magistra sztuki. Absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu na Wydziale Aktorskim, a także Akademii Muzycznej w Łodzi na specjalności choreograficznej. Współpracuje z takimi artystkami jak Weronika Szczawińska (Nigdy więcej Wojny, Komuna Warszawa, Lawrence z Arabii, Teatr Powszechny w Warszawie), Katarzyna Szyngiera (Uchodźczynie, Biennale Warszawa, Granica, Teatr Siemaszkowej w Rzeszowie) czy Natalia Sołtysik (Skrzywienie kręgosłupa czyli wieczór dla osób z wadą postawy, Teatr Współczesny we Wrocławiu). Była członkini Teatru Tańca Mufmi Anny Piotrowskiej. Stypendystka programu Kultura w Sieci MKiDN, w ramach którego zrealizowała autorski projekt muzyczny Protest Andzi.
Współtwórczyni projektu Dzieci Saturna, za który, wraz z Agatą Baumgart,  otrzymała nagrodę The Best Off za najlepszy spektakl online 2020 roku.
W tym samym roku zadebiutowała także jako reżyserka filmowa. Jej film  Wonderland zdobył wyróżnienie na międzynarodowym festiwalu filmowym VertiFilms w Pradze. Finalistka Głównego Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2022 roku.
W marcu 2023 ukończyła kurs Choreografii w Centrum realizowanego przez Centrum w Ruchu w Warszawie.
Swoją codzienność utrwala na analogowych fotografiach.
 
AGATA BAUMGART -  reżyserka teatralna i filmowa, graficzka i scenografka. Absolwentka Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Studiowała Grafikę na Akadem Sztuk Pięknych w Warszawie. Laureatka stypendium artystycznego m.st. Warszawy (2023) oraz Stypendium Młoda Polska przyznawanego przez Narodowe Centrum Kultury za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury (2020). W 2018 zadebiutowała filmem dokumentalnym „Love 404” w ramach programu Pierwszy Dokument dla Studio Munka. Film „ Love 404 został nagrodzony na Miedzynarodowym Festiwalu Go Short w Nijmegen i otrzymał kwalifikacje do The Academy Awards. W 2016 artystka. wyreżyserowała spektakl “O szczytach rozpaczy i uśmiechu stewardessy”, który wygrał Konkurs Sceny Debiutów organizowany przez Teatr Nowy w Poznaniu. Jest również autorką wielu scenografii i kostiumów teatralnych.