Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

"Lotto", Wasilij Sigariew, reż. Rafał Sabara, tłum. Agnieszka Lubomira Piotrowska

Gdy leniwe i czerwone słońce wstaje i powoli budzi zaspanych bohaterów sztuki Wasilija Sigariewa, nikt nie spodziewa się jeszcze nadchodzącego biegu wydarzeń. Wygrana w Lotto wydaje się spełnieniem szczęścia, dowodem na istnienie przychylnego losu i wielkodusznego Boga. Gdy jednak zwycięski kupon znika w niewyjaśnionych okolicznościach, zaczynają się podejrzenia szybko  skierowane do zaproszonych gości, którzy stają się zakładnikami zdesperowanego małżeństwa Haliny i Mikołaja. Bycie wybrańcami Losu okazuje się trudnym zadaniem, zwłaszcza gdy zaślepia nas bezmyślna wizja bogactwa i Raju na ziemi.
Sigariew bezwzględnie i błyskotliwie rozprawia się ze śmiesznością swoich bohaterów, w których odbija jak w soczewce wszystko to, co drażni go w rosyjskim społeczeństwie.

Wasilij Sigariew – Dramatopisarz. Urodzony w Rosji, w Wierchniej Sałdzie (niedaleko Niżniego Tagiłu). Dawniej ochroniarz, dzisiaj jeden z najbardziej popularnych i znanych współczesnych rosyjskich dramatopisarzy młodego pokolenia. Największy rozgłos przyniósł mu dramat Plastelina ("Płastilin"), którego prapremiera odbyła się na scenie moskiewskiego Centrum Dramaturgii i Reżyserii w realizacji Kiriłła Sieriebrennikowa w 2000 roku. Sztuka została uhonorowana prestiżowymi nagrodami Anty Booker 2000 i Debiut 2000. Po wystawieniu jej w londyńskim Royal Court Theatre Sigariew otrzymał nagrodę Evening Standard dla najbardziej obiecującego dramaturga. Na język polski przetłumaczone zostały trzy sztuki Sigariewa: "Rodzina wampira", "Plastelina" i "Fantom bólu". W sumie napisał on około dwudziestu utworów dramatycznych, z których należy wymienić między innymi: debiutancką "Dziurkę od klucza", "Ahaswer", "Rosyjskie lotto", "Boże krówki powracają na ziemię", "Rybka zwana gupikiem", "Wykrywacz kłamstw", "Czarne mleko", "Kidnaping po noworusku albo Wódz malinowych marynarek".

W dyskusji poświęconej sztuce udział wezmą: Rafał Sabara, Agnieszka Lubomira Piotrowska. Rozmowy poprowadzi Wojciech Majcherek. Tłumaczenie wypowiedzi i napisy: Sviatlana Kurs

Brak elementów do wyświetlenia

Partnerzy

strony www strony www strony www strony www