Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Lista uchybień

| Mała scena

Lista uchybień to dokument, który został wręczony jednej z pracowniczek instytucji kultury w pierwszym dniu po jej powrocie z urlopu. Na liście znalazł się szereg zarzutów dotyczących jej pracy.  Zamiast dialogu z przełożoną - dokument punktujący niedociągnięcia. Zamiast szukania rozwiązań - plan naprawczy i groźba sankcji. Co oznacza praktykowanie solidarności, współpracy, sprawiedliwości społecznej w branży kultury? Kto wyznacza granice komunikacji i jakie są konsekwencje ich przekraczania i utrzymywania? Jak sprawić, by praca w kulturze była ekologiczna, zrównoważona, zdrowa?
 
„Lista uchybień” to interdyscyplinarne przedsięwzięcie teatralne przygotowane przez zespół artystów i artystek społecznych. Tworzymy opowieść o wyzwaniach pracy w instytucjach kultury. Zabieramy głos w toczącej się dyskusji na temat kultury jako środowiska pracy, prekariatu jako dominującej formy (nie)zatrudnienia w kulturze oraz na temat warunków, hierarchii i niespójności pomiędzy poziomem deklarowanych wartości, a poziomem realizacji.
 
Projekt składa się z trzech powiązanych ze sobą elementów:

  1. Na podstawie autorskiego scenariusza napisanego w oparciu o 9 pogłębionych wywiadów z pracownicami i pracownikami kultury z całej Polski powstanie performans „Lista uchybień”. Punktem wyjścia do tworzenia spektaklu jest pytanie: czy praca w kulturze, biorąc pod uwagę jej nastawienie na wykony, prezentacje, komunikacje z publicznością oraz intensywną produkcję zdarzeń, a także duże znaczenie czynnika ludzkiego może być ekologiczna, zrównoważona, zdrowa? Zastanawiamy się również, jak przyglądać się pojawiającym się w sektorze uchybieniom i nadużyciom bez oskarżania kogokolwiek i wydawania pochopnych wyroków? 

  2. Pokazom spektaklu towarzyszyć będzie wystawa grafik Katarzyny Belczyk, ilustratorki, która w celny i ironiczny sposób komentuje wyzwania związane m.in.: z pracą artystyczną. Jej bohater potato_face_stories ma na Instagramie grono wiernych fanek i fanów. Wystawa odbędzie się w foyer Małej Sceny.
  3. Procesowi pracy nad spektaklem towarzyszyć będą warsztaty. Tuż po premierze spektaklu zaprosimy pracowników i pracowniczki sektora kultury na warsztaty wzmacniajace, które będą szansą na wymianę refleksji dotyczących pracy w kulturze. Warsztaty wykorzystywać będą metody twórcze uruchamiające ciało i głos i przeprowadzone zostaną w duchu community care. Terminy warsztatów podane zostaną w połowie listopada.
 
Pokazy odbędą się na małej scenie Teatru Dramatycznego w Warszawie.
Bilety są dostępne w sprzedaży on-line przez platformę GoOut.
 
„Lista uchybień” – spektakl, wystawa, warsztaty, to projekt Stowarzyszenia Pedagogów i Pedagożek Teatru, który jest dofinansowany ze środków m.st. Warszawy.
 
Partnerką projektu jest Warszawskie Obserwatorium Kultury.
Współorganizatorem wydarzeń jest Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka w Warszawie.
 


fot.

Twórcy

Zespół realizujący projekt:
Koncepcja całości: Karolina Pluta
Przeprowadzenie wywiadów: Pamela Leończyk, Dorota Ogrodzka, Karolina Pluta Scenariusz spektaklu: Dorota Ogrodzka
Reżyseria: Pamela Leończyk
Muzyka: Sebastian Świąder
Scenografia i kostiumy: Jakub Drzastwa
Grafika i koncepcja wystawy: Katarzyna Belczyk
Produkcja: Paulina Andruczyk
Promocja ze strony Stowarzyszenia Pedagogów i Pedagożek Teatru: Katarzyna Łopata
Wsparcie administracyjne: Aleksandra Antoniuk

Obsada

Performerzy i performerki: Iga Dzięgielewska, Karolina Pluta, Łukasz Wójcicki

Najbliższe spektakle