Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Letni Przegląd Monologów

Wspaniali aktorzy, zapadające w pamięć słowa, niezwykłe spektakle. Zapraszamy na Letni Przegląd Monologów!

Wybraliśmy te najbardziej charakterystyczne, choć czasem nieoczywiste. Momenty, podczas których najmocniej się wzruszacie lub najgłośniej śmiejecie. Słowa, którym warto uważnie się przysłuchać. Jeżeli widzieliście już dany spektakl – kolejny raz możecie do niego wrócić. Może akurat traficie na swój ulubiony fragment? A może będą to wersy, które umknęły w chwilowym rozproszeniu? Jeżeli nie byliście na przedstawieniu – posłuchajcie, na pewno nie zdradzimy Wam zbyt wiele! Nawet jeśli kilka zdań może opowiedzieć niezwykłą historię.

Zapraszamy codziennie przez cały sierpień na FB Teatru Dramatycznego oraz kanał na YouTube.

Tadeusz Słobodzianek

Merlin. Inna historia

Janusz R. Nowicki

Zanurzcie się w tę słynną historię… Opowieść o ludziach honoru i wiary, o Merlinie, Świętym Graalu i Rycerzach Okrągłego Stołu. Zapraszamy do obejrzenia monologu Janusza R. Nowickiego z MERLINA. INNEJ HISTORII! To "dramat niezwykły, nadzwyczaj misterny, tyleż artystycznie, co myślowo. Zapewne jeden z kilku najlepszych dramatów powojennych." (Wanda Zwinogrodzka, Gazeta Wyborcza)

1


Jacek Górecki

Coming out

Agnieszka Wosińska

Bohaterki COMING OUT to trzy kobiety na życiowych zakrętach, wciąż poszukujące miłości. Jedna z nich – Justyna – ma pracę, męża, dzieci. Jednak nie jest szczęśliwa, poszukuje czegoś nowego. Pewnego dnia spotyka młodą studentkę…
Aktorki stworzyły „trzy osobne, bardzo dobre, pełne i nieoczywiste role. Tak bardzo inne, a jednocześnie bliskie sobie. (…) COMING OUT dobrze działa na psychikę” (Onet.pl).
Posłuchajcie Agnieszki Wosińskiej w roli 40-letniej wykładowczyni, która po latach odnajduje na nowo pasję i miłość!

2


Iwan Wyrypajew

Letnie osy kąsają nas nawet w listopadzie

Katarzyna Herman

W spektaklu LETNIE OSY KĄSAJĄ NAS NAWET W LISTOPADZIE Iwana Wyrypajewa „aktorzy zręcznie i przekonująco tworzą postacie nierozpoznane do końca, zagadkowe. Otwierają się przed sobą i widzem na chwilę po to tylko, by już w następnej kwestii podważyć autentyczność poprzedniej wypowiedzi: [jak] rozedrgana pod maską opanowania Helene” (Teatralny.pl) – w tej roli Katarzyna Herman.  To monolog o kobietach i mężczyznach, ich roli, wyborze, wolności, wierze i demokracji. Dziwne połączenie? Przekonajcie się sami!

3


Alan Bennett

Kobiety bez znaczenia

Halina Łabonarska

W ramach Letniego Przeglądu Monologów mamy dla Was porażający monolog w wykonaniu Haliny Łabonarskiej! Jest ona laureatką wielu nagród teatralnych, w tym m.in. Nagrody im. Ireny Solskiej (przyznawanej przez polską sekcję Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyki Teatralnej) czy też Wielkiej Nagrody Festiwalu „Dwa Teatry” Sopot 2019 - za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia.
Posłuchajcie co mówi panna Schofield jako jedna z KOBIET BEZ ZNACZENIA!

4


Vedrana Rudan

Miłość od ostatniego wejrzenia

Magdalena Czerwińska

„Zabiłam go, bo poznałam odpowiedzi na wszystkie swoje niezadane pytania” – tak właśnie kończy monolog z MIŁOŚCI OD OSTATNIEGO WEJRZENIA Magdalena Czerwińska. Wbrew pozorom wiele tu jeszcze do odkrycia - kogo i dlaczego zabiła? Kim jest jej bohaterka? Obejrzyjcie porywający monolog o mocy kobiet w wykonaniu aktorki, która „skradła moje serce” – tak napisał po spektaklu Tomasz Domagała. 

5


Tadeusz Słobodzianek

Niedźwiedź Wojtek

Kamil Szklany

Monolog Kamila Szklanego to pełna bólu opowieść o okrucieństwach wojny i o tożsamości, która decyduje o czyimś być lub nie być… Zapraszamy na fragment przejmującego spektaklu NIEDŹWIEDŹ WOJTEK!

6


Mateusz Pakuła

Don Kiszot

Anna Kłos

DON KISZOT Macieja Podstawnego był pełnym ekspresji poszukiwaniem współczesnego mitu rycerza, żywiącego się ideami niemożliwymi do spełnienia; mądrą opowieścią o idealiście, w którym nie ma zgody na świat. Jak wypadła w tym wydaniu Dulcynea? Anna Kłos w swoim monologu daje próbkę tej roli, zapraszamy do oglądania!

7


Marta Abramowicz

Dzieci księży

Marcin Wojciechowski

„Księdza trzeba ratować…”. DZIECI KSIĘŻY to pełen emocji spektakl, który nie pozostawia widza obojętnym! Marcin Wojciechowski w roli geja, syna księdza, w monologu skierowanym do swej matki. Po jej śmierci wspomina to, co wpłynęło na ich relację - „o księdzu, który zmarnował ci życie. O Kościele, który wmówił ci, że jesteś nic nie warta. I o ludziach, którzy w to uwierzyli”.

8


Iwan Wyrypajew

Pijani

Agata Różycka

Miłość… Uczucie, którego wszyscy szukamy, którego chcemy doświadczać przez całe życie! W spektaklu PIJANI ten wątek przewija się wielokrotnie, w przeróżnych odsłonach. I chociaż widzimy w nim miłość o wielu twarzach, to jednak „świat jest zawsze taki, jaki jest, ważne tylko, czy umiesz kochać, czy nie…”. W ramach Letniego Przeglądu Monologów możecie obejrzeć Agatę Różycką w porywającym monologu właśnie z tego spektaklu!

9


Mistrz i Małgorzata

Łukasz Wójcik

Dzieło, które nigdy nie zejdzie z teatralnych scen! „Pani mi tutaj o jakimś piątym wymiarze…?”, czyli Łukasz Wójcik w znakomitym monologu z MISTRZA I MAŁGORZATY, spektaklu, który na widownię od lat ściąga tłumy! „Sztuka generalnie wyróżniała się sporym dystansem i lekkością, ale w grze tego aktora ową lekkość, rezerwę i luz było chyba czuć najbardziej” (Agnieszka Adamska)

10


Witkacy/Malinowski/Czaplicka

Tutli-Putli

Anna Stela

Pamiętacie spektakl TUTLI PUTLI. KTO JEST DZIKI? To właśnie z niego pochodzi monolog Anny Steli. Jej bohaterka - antropolożka, Maria Czaplicka, badaczka plemion syberyjskich – roztacza swoją wizję Syberii, „Kanady wschodu”. Zobaczcie, skąd ten pomysł!

11


Carlo Gozzi

Księżniczka Turandot

Agata Góral

KSIĘŻNICZKA TURANDOT to spektakl żywiołowy, pełen rozrywki i zabawy z publiką, a do tego świetnie zagrany! Agata Góral to „jedna z najzdolniejszych aktorek swego pokolenia” (Teatralny.pl), a jako tytułowa Turandot jest „świetna, pełna barw i świadomości formalnej, również w głosie” (Teatr Dla Wszystkich).

12


Tadeusz Słobodzianek

Historia Jakuba

Marcin Sztabiński

Wstrząsający monolog Marcina Sztabińskiego z HISTORII JAKUBA – spektaklu o wierze i tożsamości, o związkach z ludźmi, z którymi dzieli się codzienność. To także historia o tym, kim jest „obcy” i jak łatwo nim zostać… Poruszający, pełen emocji spektakl, który zostaje z widzami na długo!

13


Vedrana Rudan

Miłość od ostatniego wejrzenia

Karolina Charkiewicz

Oto poruszająca historia kobiety doprowadzonej do ostateczności! Kobiety, której wmówiono, że szczęście znajdzie w służeniu mężczyźnie, a która po latach takiego życia w końcu nie wytrzymuje i… Zobaczcie sami!
W ramach Letniego Przeglądu Monologów zapraszamy do obejrzenia pełnego emocji wykonania Karoliny Charkiewicz, pochodzącego ze spektaklu „MIŁOŚĆ OD OSTATNIEGO WEJRZENIA”. Historia, której nie zapomnicie!

14


Arthur Miller

Widok z mostu

Anna Moskal

Miłość, rodzina, prawo, nowe relacje, stare układy, a to wszystko w świecie włoskich emigrantów w Nowym Jorku. Co robi wśród nich prawnik? Zapraszamy do obejrzenia Anny Moskal w monologu ze spektaklu WIDOK Z MOSTU!

15


William Shakespeare

Sen nocy letniej

Tomasz Budyta

Zapraszamy do obejrzenia monologu Tomasza Budyty ze SNU NOCY LETNIEJ. To spektakl pełen emocji, magii, podstępów, niespełnionych nadziei, wyuzdanych pragnień, rozgrywek między ludźmi a elfami. Tej nocy wszystkie chwyty są dozwolone w zdobywaniu romantycznej miłości…

16


William Shakespeare

Hamlet

Lidia Pronobis

Ofelia jest prawdopodobnie najczęściej przedstawianą na ilustracjach i najczęściej cytowaną bohaterką dzieł Szekspira. Dla wielu stała się symbolem „słabej płci”, a jej szaleństwo przedstawieniem ciemiężenia kobiet zarówno w społeczeństwie, jak i w tej szekspirowskiej tragedii. Ta rola uchodzi za jedną z najbardziej pożądanych przez młode aktorki. Obejrzyjcie Lidię Pronobis w monologu z HAMLETA!

17


Tadeusz Słobodzianek

Niedźwiedź Wojtek

Kamil Mróz

Czy Grynberg może być polskim żołnierzem czy też nie? Może jednak powinien wyjechać do kibucu? W końcu jest już ostatnim z rodu… A co tak naprawdę mu w duszy gra, o czym marzy?
Zapraszamy do obejrzenia Kamila Mroza we wspaniałym fragmencie NIEDŹWIEDZIA WOJTKA.

18


William Shakespeare

Hamlet

Krzysztof Szczepaniak

Krzysztof Szczepaniak jako HAMLET, snujący plan przyłapania stryja na poczuciu winy, w trakcie spektaklu, który dla niego organizuje… „Tu, na scenie, w potrzask mi wpadnie królewskie sumienie…”
Obejrzyjcie wykonanie, które zostało określone przymiotnikami: brawurowe, dojrzałe, wypełnione emocjami, pełne sprzeczności!

19


Iwan Wyrypajew

Pijani

Robert T. Majewski

Robert Majewski ma w PIJANYCH monolog, który nieustająco przerywają gromkie brawa od widowni – oto właśnie on! Jego bohater – Laurenz – w przebłysku trzeźwego myślenia wygłasza pełne ekspresji kazanie do współczesnej ludzkości, uderzając w pozowane cierpiętnictwo, płytkość, narzekanie. I nawołując: „pamiętajmy, że czas zacząć kochać kogoś innego oprócz samego siebie!”

20


William Shakespeare

Hamlet

Maciej Wyczański

Obejrzyjcie monolog o przebaczeniu, wyrzutach sumienia, rozterkach związanych z popełnioną zbrodnią i pozyskaną pozycją. Poczujcie emocje, które targają Klaudiuszem!
„Klaudiusz Macieja Wyczańskiego jest przewidujący i opanowany, potrafi aranżować i prowadzić sceniczną akcję, a w scenie modlitwy zdobywa się na szczerość wobec siebie. Pada na kolana i bije się w piersi, zdaje sobie jednak sprawę, że musiałby oddać wszystko, co zdobył, by liczyć na przebaczenie. (Kalina Zalewska, Teatr)

21


Jacek Górecki

Coming out

Anna Gorajska

COMING OUT to był spektakl-spowiedź, w trakcie którego symbolicznym konfesjonałem była scena, a rozgrzeszali widzowie. Mocne, odważne, bezkompromisowe oraz perfekcyjnie zagrane. Macie okazję, by obejrzeć monolog Anny Gorajskiej właśnie z tego spektaklu.

22


Miron Białoszewski

Tajny dziennik

Henryk Niebudek

TAJNY DZIENNIK to swoista prezentacja egzystencjalnych przemyśleń Mirona Białoszewskiego, autora, którego twórczość wciąż budzi zainteresowanie czytelników. W spektaklu prezentowane są – przez kwartet aktorów grających Mirona - fragmenty jego dziennika. Monolog wykonuje Henryk Niebudek.

23


Witold Gombrowicz

Ferdydurke

Łukasz Wójcik

Jak wtrącić w zdziecinnienie cały świat? Jak „upupić” uczniów, czyli utrzymywać ich w stanie wiecznej niedojrzałości? Ten właśnie temat rozważa profesor Pimko, znany wszystkim z FERDYDURKE. W adaptacji wyreżyserowanej przez Magdę Miklasz gra go Łukasz Wójcik, a jego rola określana jest jako fantastyczna, zabawna, zapadająca w pamięć. Zobaczcie sami!

24


Martin Sherman

Bent

Piotr Bulcewicz

BENT to jeden z najbardziej poruszających spektakli w naszym repertuarze, wzbudza w widzach ogrom emocji i przemyśleń. Piotr Bulcewicz w monologu mówiącym o miłości zakazanej, niemożliwej, mogącej się skończyć śmiercią… To trzeba zobaczyć!

25


Tadeusz Słobodzianek

Fatalista

Magdalena Czerwińska

Lena, żona tytułowego FATALISTY, w monologu dosadnie ukazującym metamorfozę stosunków małżeńskich, które z latami tracą urodę. Szczerość, ideały, namiętność – to wszystko zniknęło... A co pojawiło się w zamian? Sprawdźcie oglądając urywek znakomitej roli Magdaleny Czerwińskiej!

26


Simon Stephens

Dziwny przypadek psa nocną porą

Marta Król

„Dla mnie DZIWNY PRZYPADEK PSA NOCNĄ PORĄ to historia każdego outsidera, piękna opowieść o własnym, fascynującym świecie, którego nikt nie rozumie” – tak o spektaklu mówi Marta Król, aktorka grająca Judy, matkę Christophera. Obejrzyjcie jej monolog, który ukazuje, jakim wyzwaniem jest czasami bycie matką…

27


William Shakespeare

Hamlet

Anna Moskal

Śmierć Ofelii niezmiennie pozostaje najbardziej poetyckim opisem śmierci w literaturze. Jest również częstym motywem w sztuce – malarstwie, muzyce, filmie. Przygotowaliśmy dla Was monolog Anny Moskal w roli królowej Gertrudy, która informuje o nieszczęściu dziewczyny.

28


Savyon Liebrecht

Rzecz o banalności miłości

Mateusz Weber

„To jest Wasza smutna historia… niemieckich Żydów” – tak kończy swój doskonały i przejmujący monolog z RZECZY O BANALNOŚCI MIŁOŚCI Mateusz Weber. Po premierze pisano: „znakomite przedstawienie, które napędza mocny tekst, niezwykły klimat i wielkie role” (Wyborcza Toruń), „spektakl, po którym ma się ochotę otworzyć dzieła Arendt albo przynajmniej obejrzeć poświęcony jej film” (Teatralia), „gdybym miała przyznawać gwiazdki, przyznałabym maksimum” (Metro).

29


Michał Walczak

Biedny ja, suka i jej nowy koleś

Maciej Wyczański

BIEDNY JA, SUKA I JEJ NOWY KOLEŚ to nieustanne zwroty akcji, miks dramatu, komedii i teatru absurdu. To historia nietypowego trójkąta, opowiedziana lekko, ironicznie, z dystansem. Przygotowaliśmy dla Was monolog rozdartego zakochanego – Biednego Ja – Macieja Wyczańskiego.

30


Tadeusz Słobodzianek

Nasza klasa

Karol Wróblewski

„Gdzie był Bóg?” – tak właśnie kończy pełen emocji monolog Zygmunt (w tej roli Karol Wróblewski), jeden z bohaterów NASZEJ KLASY. Ironiczny tytuł sztuki odnosi się do wspólnoty, kruchej, ale realnej, która jednak z czasem nieodwracalnie się rozpada, zamieniając się we wspólnotę złej pamięci. Zbrodnia nikomu nie pozwala pozostać niewinnym…

31


Partnerzy

strony www strony www strony www strony www