Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Max Frisch „Hrabia Ӧderland”, tłum. Jacek Kaduczak, reż. Artur Tyszkiewicz

Obsada:
Sławomir Grzymkowski, Marta Król, Modest Ruciński, Paulina Szostak (Teatr Narodowy), Waldemar Barwiński, Henryk Niebudek, Agnieszka Wosińska, Mateusz Weber, Łukasz Wójcik, Piotr Bulcewicz, Adam Ferency, Karol Wróblewski, Robert T. Majewski, Tomasz Budyta, Marcin Wojciechowski, Janusz R. Nowicki

Pewien niczym nie wyróżniający się urzędnik bankowy którejś niedzieli, wracając z kina, wstąpił do banku, żeby skorzystać z toalety. Ta potrzeba zdziwiła i jego samego, i portiera, który go wpuścił do budynku. Wychodząc, urzędnik – bez żadnego specjalnego powodu – zamordował portiera siekierą. Ta pozbawiona logiki, niemożliwa do osądzenia zbrodnia, podważa wszelki istniejący porządek i zmusza bohaterów do postawienia sobie pytania o to, ile wart jest człowiek i jakie jest jego miejsce w społeczeństwie.

Utwór ten ma formę luźnych scen, niczym krótkich przypowieści umoralniających, opowiadanych na dwóch płaszczyznach: realnej i baśniowej, których spoiwem są przygody Prokuratora-Hrabiego – człowieka rozdartego między głęboko wpojoną potrzebą podlegania określonemu porządkowi a pożądaniem wolności.

Sztuka ukazała się w I tomie Dramatów zebranych Maxa Frischa, ADiT, Warszawa 2016

Po czytaniu odbędzie się dyskusja, którą poprowadzi Wojciech Majcherek. Gośćmi rozmowy będzie reżyser Artur Tyszkiewicz, tłumacz tekstu Jacek Kaduczak oraz Andrzej Leder - profesor w IFiS Polskiej Akademii Nauk. Filozof kultury i polityki.

Brak elementów do wyświetlenia

Partnerzy

strony www strony www strony www strony www