Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

"Dwóch w twoim domu", Jelena Griemina, reż. Franciszek Szumiński, tłum. Agnieszka Lubomira Piotrowska
Przegląd współczesnej dramaturgii rosyjskiej

Punktem wyjścia "Dwóch w twoim domu" – groteskowego dramatu autorstwa Jeleny Grieminy stała się historia Uładzimira Niaklajeu, białoruskiego działacza politycznego i poety, rozpoznawanego w Europie przede wszystkim w kontekście wyborów prezydenckich, które miały miejsce w 2010 roku. Niaklajeu był jednym z opozycyjnych kandydatów na prezydenta. W dniu wyborów, jeszcze przed zamknięciem lokali wyborczych, został dotkliwie pobity przez nieznanych, ubranych na czarno mężczyzn. Natychmiast trafił do szpitala, skąd został uprowadzony w nieznanym kierunku przez anonimowych sprawców i dopiero po pewnym czasie okazało się, że przetrzymuje go w swojej siedzibie, w skandalicznych warunkach, białoruskie KGB. Późniejszy areszt domowy to sytuacja nieustannej inwigilacji i kontroli, która autorkę interesuje najmocniej. „Dwóch w twoim domu” to historia opozycjonisty polityka, który zostaje złamany przez bezduszny system.

Obsada: Waldemar Barwiński, Anna Gorajska, Marcin Sztabiński, Kamil Siegmund, Konrad Szymański, Piotr Siwkiewicz

Jelena Griemina (ur. 1956 – zm. 2018) - dramatopisarka, scenarzystka. Założycielka, dyrektorka i ideolożka moskiewskiego Teatru.doc. W 2005 roku napisała dokumentalną sztukę WRZESIEŃ.DOC o ataku terrorystycznym w Biesłanie. W 2010 roku zwróciła uwagę całego kraju jak również mediów zagranicznych na śmierć Siergieja Magnickiego w moskiewskim więzieniu poprzez dokumentalną sztukę GODZINA OSIEMNAŚCIE opartą na materiałach sądowych i rozmowach ze świadkami. W ubiegłym roku doprowadziła do powstania dokumentalnego spektaklu z udziałem moskiewskich gastarbeiterów, pracujących na moskiewskich budowach muzykach z tadżyckich filharmonii. Aktualnie pracuje nad spektaklem dotykającym kwestii młodych faszystów rosyjskich (sztuka dokumentalna oparta na policyjnych podsłuchach). Ta działalność sprowadza na Teatr.doc nieustanne ataki medialne, polityczne, inspekcje różnych służb mundurowych. Założony w 2002 roku Teatr.doc opiera się na metodzie pracy nazywanej „verbatim" przejętej od angielskiego Royal Court Theatre. Verbatim oznacza dosłowny zapis rzeczywistości. Zgodnie z tą metodą praca nad spektaklem opiera się na reporterskim wywiadzie w terenie, dokumentacji rozmów, które stanowią podstawę do prób scenicznych. Teatr.doc jest niezależny, niekomercyjny i niepoprawny politycznie. Porusza aktualne problemy, jego rdzeniem jest tekst, a punktem wyjścia są realni ludzie, a nie bohaterowi literaccy. To daje możliwość dojścia do głosu tym, którzy dotąd go nie mieli. Metoda pracy Teatru.doc pozwala poruszać trudne tematy społeczne, widziane oczami ludzi, których bezpośrednio dotyczą.

W dyskusji poświęconej sztuce udział wezmą: Elena Kowalska – dyrektor Centrum Meyerholda w Moskwie, Franciszek Szumiński, Agnieszka Lubomira Piotrowska, Paulina Siegień – dziennikarka, reporterka, związana z Krytyką Polityczną

 

Brak elementów do wyświetlenia

Partnerzy

strony www strony www strony www strony www