Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Simple page, placeholder image

III LABORATORIUM DRAMATU

Teatr Dramatyczny zaprasza na cykl otwartych czytań polskiej i zagranicznej dramaturgii współczesnej oraz światowej klasyki dramatu. Dodatkowo przyjrzymy się najnowszym tekstom zakwalifikowanym do międzynarodowego projektu „Fabulamundi. Dramaturgia w Europie: Ponad granicami?”, którego partnerem jest Teatr Dramatyczny. W projekcie Polskę reprezentują: Elżbieta Chowaniec, Tomasz Man, Dana Łukasińska, Radosław Paczocha, Artur Pałyga, Przemysław Pilarski, Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Sandra Szwarc, Anna Wakulik i Maria Wojtyszko. Przeczytamy dramaty, których realizacje sceniczne odbiły się szerokim echem w teatralnym środowisku, ale także teksty najnowsze, które pierwsze inscenizacje mają przed sobą. Teksty nominowane między innymi do Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, realizowane  w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia oraz te, które powstawały w poprzednich edycjach Laboratorium Dramatu. Spotkaniom towarzyszyć będą dyskusje poświęcone omawianym dramatom i ich problematyce, w  których uczestniczyć będą autorzy sztuk, reżyserzy, aktorzy biorący udział w projekcie oraz zaproszeni goście.


Laboratorium Dramatu to projekt o charakterze eksperymentalno-edukacyjnym powstały w 2003 roku w Warszawie przy Teatrze Narodowym, następnie działający pod egidą Towarzystwa Autorów Teatralnych, potem „Sztuki Dialogu” – Fundacji Tadeusza Słobodzianka na Rzecz Rozwoju Teatru i Dramatu, obecnie funkcjonujący w Teatrze Dramatycznym.

Jego celem jest rozwijanie i propagowanie dramaturgii jako podstawy współczesnego teatru. Spełnia funkcję zarówno teatru, placówki badawczej, jak i ośrodka edukacji, który wykorzystuje dramat jako medium do budowania społecznego dialogu.


We wrześniu zapraszamy na premierowe pokazy online rejestracji czytań w Laboratorium Dramatu. Nagrania będą udostępniane w poniedziałki od godziny 19:00 na czas 12 godzin na kanale YouTube Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy. We wtorki o godz. 18:00, po każdym czytaniu dyskusje poświęcone sztukom poprowadzi Wojciech Majcherek.

 

28.09 godz. 19:00 – „Elegancja molekuły” Petr Zelenka, tłum. Krystyna Krauze reż. Krzysztof Rekowski

Obsada: Sławomir Grzymkowski, Anna Gajewska, Piotr Siwkiewicz, Maciej Wyczański, Agnieszka Wosińska, Robert T. Majewski, Zbigniew Dziduch, Tomasz Budyta, Anna Kłos, Agata Różycka


Lata osiemdziesiąte XX wieku – w Ameryce rozprzestrzenia się epidemia AIDS. Naukowcy rozpoczynają walkę z wirusem, badając jego sekwencje genowe. Kluczową postacią okazuje się Antonín Holý, czeski naukowiec specjalizujący się w chemii, odkrywca trzech podstawowych molekuł, które miały pomóc w walce z chorobą. Konfrontacja ze światową epidemią to zderzenie świata nauki i świata ekonomii, etyki i zysku, zdrowia i pieniądza. Pomiędzy moralnymi wyborami lekarzy a wyścigiem koncernów farmaceutycznych na szali znajduje się życie i dobro pacjentów. Petr Zelenka z właściwym sobie poczuciem humoru i zmysłem obserwacji pokazuje komunistyczne Czechy i kapitalistyczną Amerykę, których mariaż pokazał podobieństwa we wschodniej i zachodniej ideologii oraz ignorowanie fundamentalnych wartości i praw człowieka.
 
Dramat reprezentowany przez Agencję ADiT

 

KONTAKT

KASY TEATRU:
tel. 602 792 282 | 663 741 903
e-mail: kasa@teatrdramatyczny.pl

Partnerzy

strony www strony www strony www strony www