Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Fucking Truffaut / Bliadski Circus Queelektyw

| Scena Przodownik

Bliadski Circus Queelektyw to feministyczno-queerowa, ukraińsko-polska grupa rezydująca w Teatrze Dramatycznym im. Gustawa Holoubka.
Głównymi formułami artystycznej wypowiedzi kolektywu są: po pierwsze – kabaret jako odpowiedź na burzliwe czasy naznaczone wojną w Ukrainie; po drugie – queer, jako przestrzeń miłości, oporu i subwersji, która pozwala radykalnie przekroczyć granice mieszczańskiego gustu i patriarchalnych norm. Kiedy świat się wali, chcemy spotkać się z widzami, żeby razem szukać alternatyw.

Bliadski Circus wsłuchuje się zarówno w warszawską ulicę, jak i opowieści i dźwięki z ostrzeliwanych ukraińskich miast. Na Scenie Przodownik Teatru Dramatycznego będzie komentował bieżące zdarzenia, stając się miejscem manifestacji trudnych i niekiedy sprzecznych afektów, wypełniając przestrzeń feministycznymi treściami, dragowymi żartami, herstorią, queerowymi tekstami i autoironią. Bliadski Circus zawibruje wolnością, manifestując różnorodność.

Francuski reżyser – François Truffaut – uznał, że wszelki sposób wypowiedzi o wojnie jest jej gloryfikacją. Bliadski Circus Queelective poszukuje jednak alternatywnych reprezentacji wojny zadając pytania: Czy sztuka krytyczna jest możliwa w czasach, gdy cała kultura sprowadzona jest na tor propagandowy? Jak wyjść z kręgu artystycznych reprodukcji dyskursu militarnego? Czy społeczeństwo potrzebuje teatru, gdy nad głowami latają drony kamikadze?

Produkcja: Fundacja Reszka
Koprodukcja: Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka, Maxim Gorki Theater w Berlinie
Dofinansowanie: ze środków m.st. Warszawy (program „Różnorodna Warszawa”)

  


fot.

Twórcy

Reżyseria
Roza Sarkisian
Dramaturgia
Krysia Bednarek
Kompozytorka
Alexandra Malatskovskaya
Wideo
Antonina Romanova, Magda Mosiewicz
Aranżacja przestrzeni
Kiju Klejzik
Kostiumy
Babcia, Kiju Klejzik, Vrona
Kuratorki i producentki
Agata Siwiak, Dominika Mądry
Konsultantka programowa
Joanna Krakowska
 

Obsada


Osoby performerskie: Alexandra Malatskovskaya, Antonina Romanova, Babcia, Vrona (Arek Koziński)

Najbliższe spektakle

Krytycy o spektaklu