Dana Łukasińska

AGATA SZUKA PRACY

Przewrotna komedia feministyczna. Oto Agata, lat 25, zaradna, inteligentna i zdolna. Mimo wielu zalet i dyplomu, od dłuższego czasu rozpaczliwie szuka pracy. Pomaga jej w tym idąca z czasem, z postępem, z osiągnięciami mama, zdaniem której córka jest po prostu nieprzystosowana do współczesnego świata. Dlaczego? Bo nie dla niej praca barmanki w klubie erotycznym, kurs Sekretarek Katolickich i Mityngi Świadomej Waginy. Dziewczyna nie poddaje się jednak, co więcej - wkrótce okazuje się, że posiada przydatną umiejętność - potrafi ,,zmieniać tożsamości" i gdzie tylko się pojawi, tam wywołuje istną rewolucję.

Reżyseria : Krzysztof Rekowski
Scenografia : Marta Pabian
Muzyka : Borys Somerschaf
Asystent reżysera : Weronika Doboszyńska
Kierownik produkcji : Basia Welbel

OBSADA :
AGATA - Martyna Peszko
MATKA - Maria Maj / Elżbieta Jarosik
TWARDY - Leszek Lichota
URZĘDNICZKA - Magda Smalara
SIOSTRA LUKRECJA - Iza Dąbrowska
MENADŻER - Andrzej Konopka / Wojciech Chorąży
VIRGINIA - Krystyna Tkacz
ADA - Diana Kadłubowska
NIEZNAJOMY - Marcin Hycnar / Michał Czachor
KOBIETA W CIĄŻY - Marta Neuman

Prapremiera 27.12.2005, godz. 19:00 w STUDIO BUFFO - ul. M. Konopnickiej 6, 00-491 Warszawa

Relacja z czytania sztuki na warsztatach "Sztuka dialogu nad Wigrami - 2005"

PRASA o spektaklu:


To o niej śpiewała Kayah w "Supermence". Poskramia urzędniczki, strąca moherowe berety, potrafi wywołać objawienie i sprzedać starą gumę do żucia. Oto Agata - superbohaterka nowej produkcji Laboratorium Dramatu, pierwszej i ostatniej śmiesznej komedii tego roku. [...] Sztuka Łukasińskiej nie jest głębokim studium bezrobocia, szowinizmu, dyskryminacji seksualnej i religijnego fanatyzmu. To raczej zemsta w kobiecym stylu na ludziach bezmyślnie powielających narzucone im przez kulturę role wykorzystujących i wykorzystywanych. Zemsta momentami tak słodka, że aż mdli, jak w cukierkowym happy endzie. Ale spektakl bawi, tryska od świeżych pomysłów i odważnych żartów.

Joanna Derkaczew, Gazeta Wyborcza
Nowa sztuka debiutującej dramaturg Dany Łukasińskiej to historia niczym z życia wzięta, lecz okraszona absurdalnym poczuciem humoru, pełna śmiesznych gagów i zabawnych sytuacji.
Aktivist

Agata - w ujmująco świeżej interpretacji Martyny Peszko - to sympatyczna, bezrobotna dziewczyna, która odbywa podróż przez kolejne kręgi piekła. [...] Autorka ukazuje absurdy rzeczywistości, posiłkując się rozwiązaniami bliskimi telewizyjnemu reportażowi. [...] Interesującym rozwiązaniem było np. powtarzanie niektórych wypowiedzi głównej bohaterki przez chór pobocznych postaci. Ten rodzaj pastiszu antycznej tragedii dodał przedstawieniu rysów groteski.

Janusz R. Kowalczyk, Rzeczpospolita

Historia Agaty jest komedią, lecz nie sposób nie dostrzec w niej bolesnych prawd. [...] Łukasińska nie poprzestaje jednak na portretowaniu wielkomiejskiego bezrobocia ? jej sztuka jest też społeczno-obyczajową satyrą na polską rzeczywistość: od "moherowych beretów" po modę na gejowskie kluby i kursy z feministycznym zacięciem.

Materiał ze strony internetowej Polityki
Plakat: fot. Andrzej Dragan, stylizacja i charakteryzacja: Kasia Niebieska


spoty

 

unia

 

INSPEKTOR OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH
iod@teatrdramatyczny.pl

 


 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

© 2014 Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy
Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, 00-901 Warszawa