TADEUSZ SŁOBODZIANEK (1955)

Twórca i dyrektor artystyczny Laboratorium Dramatu, dyrektor Teatru na Woli, dramaturg i dramatopisarz.

Studiował teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W latach 1978-1981 pisał recenzje teatralne pod pseudonimem Jan Koniecpolski, najpierw w „Studencie”, a następnie w „Polityce”. W 1981 roku debiutował jako dramaturg sztuką dla dzieci „Baśń jesienna” w reż. Rudolfa Zioły w Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu, zaś jako reżyser przedstawieniem „Osmędeusze. Kabaret Kici Koci” Mirona Białoszewskiego w 1982 roku, również w Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu. Jako kierownik literacki, reżyser i dramaturg współpracował z teatrami w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Gdańsku, Kaliszu i Białymstoku. W 1991 roku był współzałożycielem teatru Wierszalin.

Jest autorem między innymi dramatów: „Car Mikołaj” (1985), „Obywatel Pekosiewicz” (1986), „Turlajgroszek” (1990), „Prorok Ilja” (1992), „Merlin. Inna historia” (1992), „Kowal Malambo” (1992), „Sen pluskwy” (2001), które w teatrze zrealizowali między innymi: Kazimierz Dejmek, Mikołaj Grabowski, Maciej Prus, Ondrej Spišák, Piotr Tomaszuk i Andrej Woron.

Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, między innymi: Nagrody Fundacji Kultury Wiejskiej im. Stanisława Piętaka za dramat „Prorok Ilja” (Warszawa, 1993), Nagrody Literackiej Fundacji im. Kościelskich za całokształt twórczości dramaturgicznej i teatralnej (1994) oraz Paszportu „Polityki” w dziedzinie teatru za rok 1993 – za całokształt twórczości dramaturgicznej i działalność Towarzystwa Wierszalin (Warszawa, 1994). Otrzymał także między innymi: I nagrodę za najlepszy dramat na XXIX Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych za tekst „Turlajgroszek” (wspólnie z Piotrem Tomaszukiem; Wrocław, 1991); Grand Prix za dramat „Prorok Ilja” w Konkursie Sztuk Współczesnych (Wrocław, 1992) oraz nagrodę dramaturgiczną za tekst dramatu „Obywatel Pekoś” na IV Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (Warszawa, 1998). Otrzymał także między innymi wspólnie z Piotrem Tomaszukiem Fringe First za przedstawienie „Turlajgroszek” Towarzystwa Wierszalin na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu w 1993 roku. Za sztukę „Nasza Klasa” otrzymał literacką nagrodę Nike 2010.

W Laboratorium Dramatu obejrzeć można jego „Kowala Malambo” i „Merlina. Inną historię” w reżyserii Ondreja Spišáka. Wyreżyserował także czytania „Stworzenia Świata. Wypraw Krzyżowych. Osmędeuszy” Mirona Białoszewskiego, „Wielkiego Teatru Świata” Pedra Calderona de la Barca oraz „Bastylii” Mariana Sworzenia. Wielokrotnie był także moderatorem dyskusji po czytaniach aktorskich. Ponadto wykłada Treatment i Adaptację w Szkole Dramatu.spoty

 

unia

 

INSPEKTOR OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH
iod@teatrdramatyczny.pl

 


 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

© 2014 Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy
Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, 00-901 Warszawa