Matka pochłaniającaZenon Waldemar Dudek

Matka pochłaniająca

Zenon Waldemar Dudek o wykładzie „Matka pochłaniająca”:

„Obraz matki należy do centralnych pierwotnych obrazów (archetypów) manifestujących się od zarania dziejów w świadomości jednostki i w tradycji kulturowej. Jest wiodącym symbolem opowieści o początku świata i wielkich kataklizmach ludzkości (Maryja w opisach apokalipsy). Matka jest boginią, rodzi ludzi, a nawet bogów. Uczestniczy w narodzinach i jest obecna przy śmierci. Zderzenie tej symboliki spotkamy w obrazie matki pochłaniającej, która rodzi, a zarazem pochłania życie. Narzędziem matki pochłaniającej jest magia, sianie strachu, kontrola, wywoływanie paraliżu, szantaż. Gdzie jest życie, ruch, rozwój, ona dostrzega śmierć. Wspiera ona konserwatywne, regresywne siły psyche i tradycji, które utrudniają lub wręcz uniemożliwiają ukształtowanie dojrzałej, samodzielnej jednostki, którą łatwiej kontrolować, kiedy jest bezradna, zależna i nieszczęśliwa.

Idee matki pochłaniającej są powszechne w utopijnych rewolucjach społecznych i religijnych, działających w imię macierzyńskiego dobra, które realizowały w bezwzględny, totalitarny sposób. Przykłady destrukcyjnych skutków pochłaniającego matriarchatu spotykamy np. w psychoterapii (matka nadopiekuńcza, kazirodcza, zraniona, przerażająca, zaborcza, zniewalająca i uśmiercająca dzieci), ale podobne obrazy znamy też z tradycji (Medea, matka Edypa, matka Hamleta).”

Fot. Anna Kulikowska

 

Wykład odbył się 22.03.2010 roku.

Zapis wykładu i dyskusji po wykładzie

Zapis video fragmentu wykładu


spoty

 

unia

 

INSPEKTOR OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH
iod@teatrdramatyczny.pl

 


 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

© 2014 Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy
Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, 00-901 Warszawa