Varda FishVarda Fish

Dramat uchodźców: sztuki i teatr izraelskiego dramatopisarza Hanocha Levina

Hanoch Levin (1943-1999) jest jednym z najważniejszych dramatopisarzy izraelskich. Był dramaturgiem w Teatrze Cameri w Tel Awiwie. Napisał ponad 50 sztuk teatralnych, z czego wystawionych zostało blisko 30, w większości w reżyserii samego autora. Pisał także prozę, poezję i piosenki satyryczne.

W Warszawie Teatr Cameri pokazał w 2001 roku jego spektakl „Requiem”, który był wydarzeniem sezonu. Ponadto na polskich scenach obejrzeć można było: „Kruma” w reż. Krzysztofa Warlikowskiego, zrealizowanego we współpracy Teatru Rozmaitości w Warszawie i Narodowego Starego Teatru w Krakowie; „Morderstwo” w reż. Piotra Cieślaka w Teatrze Dramatycznym w Warszawie i w reż. Gabrieli Gietzky w Teatrze K2 we Wrocławiu oraz „Pakujemy manatki. Komedię na osiem pogrzebów” w reż. Iwony Kempy w Teatrze im. Horzycy w Toruniu.

O związkach twórczości Hanocha Levina z Polską mówił tłumacz jego sztuk, Michał Sobelman: „Hanoch Levin jest pisarzem bardzo polskim. Choć urodził się w Tel Awiwie, to przecież jego rodzina pochodziła spod Opoczna. Związki międzyludzkie, które Levin opisuje, są karykaturalnym wyolbrzymieniem modelu przywiezionego z Polski. Jednocześnie te portrety stosunków damsko-męskich, sąsiedzkich i przyjacielskich, mimo że skupiają się wokół tego, co w ludziach nieładne, złe, fizjologicznie obrzydliwe, wulgarne – są pisane językiem poetyckim. Na tym polega jego wielkość – Levinowi udało się udowodnić, że również groteska może być piękna, romantyczna i pełna powabu” („Eksterytorialna Polska Hanocha Levina”, „Dialog” 2006 nr 2).

Fot. Witold Weszczak

 

Tłumacz symultaniczny – Artur Zapałowski

 

Wykład odbył się 11.05.2009 roku.


spoty

 

unia

 

INSPEKTOR OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH
iod@teatrdramatyczny.pl

 


 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

© 2014 Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy
Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, 00-901 Warszawa