Ogród Księgi

Ogród Księgi„Ogród Księgi” to najnowszy projekt Laboratorium Dramatu, którego tematem jest Księga Ksiąg. W ramach tego cyklu wybitni polscy aktorzy czytają na scenie LD wybrane fragmenty Starego Testamentu w różnych przekładach, należących do różnych wyznań. Czytaniom towarzyszą dyskusje z udziałem zaproszonych ekspertów, znawców Biblii, religioznawców, teologów, filozofów, pisarzy oraz publiczności.

Kuratorem cyklu jest Paweł Śpiewak, socjolog i historyk idei, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, publicysta. W 2004 roku opublikował pracę „Księga nad Księgami. Midrasze”, będącą osobistym komentarzem do Księgi Rodzaju. Od marca 2010 roku w roli moderatora zastępuje go Piotr Paziński, redaktor naczelny pisma „Midrasz” i laureat „Paszportu Polityki” za powieść „Pensjonat”.

O projekcie „Ogród Księgi” Paweł Śpiewak mówi tak:

„Cztery stopnie prowadzą do ogrodu zwanego po hebrajsku Pardes. Każdy stopień odsłania inny sposób rozumienia i czytania Księgi nad księgami.

Pierwszy poziom lektury ma charakter dosłowny. Czytamy Biblię żeby poznać dzieje Abrahama, Jakuba, Mojżesza, Pawła.

Drugi, alegoryczny. Wówczas w przesłaniu biblijnych ksiąg poszukuje się ich filozoficznego sensu. Zestawia z dziełami filozofów, tragediami Ajschylosa, Sofoklesa i psychoanalizą Freuda.

Poziom trzeci, to lektura umoralniająca. W tym odczytaniu jest to księga życia i etycznych nakazów. Biblia jest traktowana jako księga praw.

Poziom czwarty ma charakter mistyczny. Najważniejsze jest poznanie tajemniczego imienia Boga. Pardes oznacza również ogród granatów albo raj. Obecnie o ogrodzie – Pardes mówi się jako o miejscu studiów nad Biblią.

Zapraszamy wszystkich do naszego Ogrodu.

Jest to ogród otwarty. Można do niego wejść z każdej strony i niezależnie od swoich religijnych czy areligijnych skłonności czytać Biblię na swój sposób. Tyle ma Księga twarzy, ile włożymy w jej czytanie wiedzy i doświadczenia. Jest to lektura wymagająca. Z pewnością wymaga pomocy i wsparcia innych ludzi. Dlatego zapraszamy jak najwięcej osób, które do wspólnego namysłu są potrzebne.

Będziemy wspólnie schodzić stopień za stopniem w głąb lektury, która nie ma końca”.


spoty

 

unia

 

INSPEKTOR OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH
iod@teatrdramatyczny.pl

 


 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

© 2014 Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy
Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, 00-901 Warszawa