František Lipták František Lipták (1962)

Absolwent wydziału scenografii teatralnej Wyższej Szkoły Sztuk Muzycznych (VŠMU) w Bratysławie. Scenograf teatralny i filmowy, malarz. Jest jednym z założycieli słowackiego Teatro Tatro. Przygotowywał scenografię do spektakli w Czechach, Polsce i na Słowacji.

W Polsce pracował przy spektaklach między innymi Ondreja Spišáka (m.in. przy „Robinsonie Crusoe” według Daniela Defoe i „Wyprawie do wnętrza ziemi” Juliusza Verne’a w Teatrze „Lalka” w Warszawie, „Weselu Figara” Pierre’a de Beaumarchais w Teatrze Nowym w Łodzi, „Merlinie. Innej historii” Tadeusza Słobodzianka w Teatrze Narodowym w Warszawie oraz „Podróżach Guliwera” Jonathana Swifta w Teatrze „Baj Pomorski” w Toruniu) oraz Zbigniewa Lisowskiego (przy „Kocie w butach” Jana Brzechwy i „Królowej krainy śniegu” Zbigniewa Lisowskiego w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora). Współpracował także z polskimi reżyserami filmowymi – jest autorem scenografii do „Wina truskawkowego” Dariusza Jabłońskiego oraz wspólnie z Markiem Zawieruchą do filmu „Janosik. Prawdziwa historia” Kasi Adamik i Agnieszki Holland.

Za scenografię do spektaklu „Gulliwer” według Jonathana Swifta w reżyserii Ondreja Spišáka w Białostockim Teatrze Lalek otrzymał wyróżnienie na III Toruńskich Spotkaniach Teatrów Lalkowych (Toruń, 1996) oraz II nagrodę na XVIII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalkowych (Opole, 1997). Na XX Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalkowych otrzymał nagrodę za scenografię do spektaklu „Czy mogę stworzyć świat?” Pierre’a Gripariego w reżyserii Krystiana Kobyłki w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora (Opole, 2001).

W Laboratorium Dramatu przygotowywał scenografię do spektaklu „Merlin. Inna historia” Tadeusza Słobodzianka w reżyserii Ondreja Spišáka.


spoty

 

unia


 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

© 2014 Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy
Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, 00-901 Warszawa