Intellectus est lumen

Intellectus est lumen„Intellectus est lumen” to nowy cykl wykładów monograficznych w Szkole i Laboratorium Dramatu. Co miesiąc w LD wybitni naukowcy, pisarze, eksperci z różnych dziedzin będą wygłaszać specjalnie przygotowane otwarte wykłady z różnych dziedzin humanistyki: historii idei, myśli społecznej, literaturoznawstwa, filozofii, historii religii, etyki. Ideą wykładów jest łączenie różnych dyscyplin w interdyscyplinarną refleksję o współczesnym człowieku tak, jak różne dziedziny twórczości składają się na sztukę teatru.

Prof. Leonard Neuger, jeden z pierwszych wykładowców nowego cyklu, tak mówi o idei interdyscyplinarnych wykładów w LD:

„Intellectus est lumen, niekiedy w innym szyku: lumen est intellectus, to przeświadczenie, które towarzyszy nam od starożytności. Wiąże ono bez wahania światło (lumen) z myślą (intellectus): Myśl jest światłem. Zapewne bardzo wielu z nas także dzisiaj podziela to przeświadczenie, choć z pewnym wahaniem: czy na pewno chodzi tu o myśl, czy może raczej o pojmowanie, rozumienie, a nawet odczuwanie? I czym jest światło, o którym tu mowa?

Mam nadzieję, że wykłady w Szkole/Laboratorium Dramatu otworzą szerokie pole do dyskusji wokół podstawowych zagadnień humanistycznych: filozoficznych, metafizycznych, religijnych, społecznych, politycznych, etycznych. A równocześnie będą płaszczyzną spotkań i poróżnień.”


spoty

 

unia

 

INSPEKTOR OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH
iod@teatrdramatyczny.pl

 


 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

© 2014 Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy
Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, 00-901 Warszawa