Zyta RudzkaZyta Rudzka (1965)

Prozaiczka, dramatopisarka, terapeutka, autorka artykułów z dziedziny psychologii. Opublikowała sześć powieści, m.in.: „Białe klisze”, „Mykwę” i „Ślicznotkę Doktora Józefa”. Jej proza tłumaczona była na język niemiecki, francuski i chorwacki.

Napisała także sztuki teatralne: „Fruwanie dla ornitologów” (próba czytana w TR Warszawa w 2002 r. w reż. Moniki Pęcikiewicz; premiera w Teatrze Bajka w Warszawie w 2005 r. w reż. Marcina Sosnowskiego), „Fastrygę” (próba czytana w marcu 2008 r. w Teatrze Polskim we Wrocławiu w reż. Krzysztof Garbaczewskiego oraz w Teatrze na Woli w Warszawie w reż. Marty Ogrodzińskiej; sztuka została także wydrukowana w „Notatniku Teatralnym” w nr 56-57 z 2009 roku), „Cukier Stanik” (próba czytana w Teatrze Miejskim w Gdyni w reż. Joanny Puzyny-Chojki; dramat został opublikowany w „Dialogu” w numerze 7-8 z 2008 roku), „Eskimosa w podróży służbowej” (próba czytana w Teatrze Miejskim w Gdyni w reż. Weroniki Szczawińskiej, sztuka realizowana była dla TVP Kultura w ramach serii: Czytanie Dramatu w reż. Waldemara Śmigasiewicza; wydrukowana została także w „Dialogu” w numerze 6 z 2009 roku) oraz „Nawigację nocą”.

Otrzymała nagrody: Ministra Kultury i Sztuki, Radia Deutche Welle, Jarosława Iwaszkiewicza i Stanisława Piętaka. Za „Fastrygę” uhonorowana została Nagrodą Teatru Polskiego we Wrocławiu, za „Cukier Stanik” otrzymała zaś nagrodę na łódzkim Forum Dramatu „Lustro. Obraz. Iluzja”. „Nawigacja nocą” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej była w Finale Ogólnopolskiego Festiwalu Nowe Słuchowiska 2009. „Cukier Stanik” i „Eskimos w podróży służbowej” znalazły się w finale konkursu Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej odpowiednio w 2008 i 2009 roku.

W Laboratorium Dramatu odbyło się czytanie sztuki „Cukier Stanik” w reż. Małgorzaty Bogajewskiej, zaś jej premierę na lipiec 2010 roku przygotowuje Gabriel Gietzky.


spoty

 

unia


 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

© 2014 Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy
Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, 00-901 Warszawa