Michał WalczakMichał Walczak (1979)

Studiował w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej, następnie na wydziale Wiedzy o Teatrze oraz Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Dramaturg i reżyser.

Jest autorem kilkunastu dramatów, w tym między innymi: „Piaskownicy” (tekst wystawiony został między innymi w: Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu w reżyserii Piotra Kruszczyńskiego w 2003 roku, Teatrze Narodowym w Warszawie w reżyserii Tadeusza Bradeckiego w 2003 i 2005 roku oraz Teatrze Telewizji w reżyserii Dariusza Gajewskiego w 2006 roku), „Podróży do wnętrza pokoju” (dramat wyreżyserowany został między innymi przez Adama Srokę w Teatrze Powszechnym w Radomiu w 2003 roku oraz przez Pawła Miśkiewicza w Teatrze Telewizji w 2004 roku), „Kopalni” (sztuka wyreżyserowana została przez Piotra Kruszczyńskiego dla Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu w 2004 roku), „Nocnego autobusu” (dramat wystawiony został w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie w 2005 roku w reżyserii Jarosława Tumidajskiego), „Kaca” (tekst wystawiony został na scenie Teatru Nowego w Łodzi w reżyserii autora w 2006 roku), „Polowania na łosia” (tekst wystawiony został między innymi w Teatrze Narodowym w Warszawie w reżyserii Igora Gorzkowskiego w 2009 roku), „Ojca polskiego” (monodram w wykonaniu Rafała Rutkowskiego wyreżyserował autor w Teatrze Polonia w Warszawie w 2009 roku) oraz „Człowieka z Bogiem w szafie” (tekst wyreżyserował Piotr Kruszczyński dla Teatru im. Wilama Horzycy w 2010 roku).

Napisał także kilka sztuk dla dzieci, między innymi „Ostatniego tatusia” (tekst wystawiony został między innymi na deskach Teatru „Lalka” w Warszawie w 2007 roku w reżyserii autora) oraz „Janosika. Naprawdę prawdziwą historię” (Łukasz Kos wyreżyserował ją dla Teatru „Lalka” w Warszawie w 2010 roku). Jego utwory tłumaczone były na język angielski, niemiecki, litewski, włoski, francuski oraz węgierski.Oprócz własnych dramatów reżyserował między innymi „Kosmos” Witolda Gombrowicza w Le Madame w Warszawie w 2004 roku.

Jest laureatem wielu nagród, między innymi za dramaty: „Piaskownica” (m.in. nagroda w kategorii najciekawszej sztuki dla dzieci i młodzieży na I Ogólnopolskim Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych dla Dzieci i Młodzieży „Konteksty”, Poznań 2003), „Podróż do wnętrza pokoju” (m.in. nagroda za oryginalny tekst dramatyczny na V Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa teatry”, Sopot 2005), „Kopalnia” (nagroda za sztukę w XI Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, Warszawa 2005), „Pierwszy raz” (Europejska Nagroda Autorska na Heidelberger Stuckemarkt. Forum jungen Autoren, Heidelberg 2006), „O człowieku z Bogiem w szafie” (II nagroda za sztukę w Konkursie na dramat inspirowany życiem, myślą i twórczością Jana Pawła II, Warszawa 2007) oraz „Ostatni tatuś” (ATEST za rok 2007 - Świadectwo Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego dla przedstawienia w reżyserii autora w Teatrze „Lalka” w Warszawie, Warszawa 2008).

W Laboratorium Dramatu można oglądać jego sztukę „Biedny Ja, Suka i Jej Nowy Koleś” w reżyserii Piotra Jędrzejasa. Autor brał również udział w warsztatach Sztuka Dialogu nad Wigrami 2003. W LD prowadzi także Kabaret Na Koniec Świata.

W Szkole Dramatu prowadzi Warsztat dramaturgiczny.

Autora reprezentuje agencja Panga Pank.


spoty

 

unia


 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

© 2014 Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy
Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, 00-901 Warszawa