DZIWNY PRZYPADEK PSA NOCNĄ PORĄ

Simon Stephens

 

Scena na Woli im. T. Łomnickiego

Premiera 10 lipca 2015 r.

 

Poznajcie Christophera jest matematycznym geniuszem i wie prawie wszystko o astronomii. Nie lubi tłumów, boi się obcych, nie odczytuje uczuć ani metafor. Właśnie został oskarżony o zabicie psa sąsiadki i postanowił sam znaleźć winnego. W trakcie śledztwa, odkrywa niewygodne tajemnice rodzinne i choć nigdy wcześniej nie opuścił samodzielnie własnej ulicy, wyrusza w ekscytującą wyprawę do Londynu.

Niezwykła opowieść o miłości, marzeniach i przełamywaniu własnych ograniczeń. Świat widzimy oczami młodego outsidera, który szczegółowo zapisuje każdy dzień.

Adaptacja światowego bestsellera Marka Haddona, książki, która zdobyła siedemnaście nagród literackich. Autorem adaptacji jest Simon Stephens jeden z najwybitniejszych współczesnych dramatopisarzy. Historia, która podbiła serca widzów w Londynie i na Broadwayu.

reżyseria: Jakub Krofta
przekład: Bogusława Plisz-Góral
scenografia, kostiumy: Aneta Suskiewicz
muzyka: SzaZa/Paweł Szamburski & Patryk Zakrocki
reżyseria światła: Olaf Tryzna
ruch sceniczny / choreografia: Aneta Jankowska
kierownik produkcji: Rafał Łukasz Renner

OBSADA:

Christopher: Krzysztof Szczepaniak
Siobhan, nauczycielka Christophera: Agnieszka Roszkowska
Ed, ojciec Christophera: Marcin Sztabiński
Judy, matka Christophera: Marta Król / Magdalena Czerwińska
Pani Shears, Pani Gascoyne, Numer44, Kobieta na ulicy, Kobieta w informacji, kobieta w Londynie, Głos: Anna Gajewska
Pani Alexander, Głos, Punkówa: Agata Wątróbska
Policjant, Pan Thompson, Rhodri, Mężczyzna za ladą, Sprzedawca, Głos, strażnik kolejowy, policjant Londyński: Robert T. Majewski
Roger/ Pan Shears,  Wielebny Peters, Oficer dyżurny, Pan Wise,  Wuj Terry, Policjant dworcowy, Głos: Tomasz Budyta / Maciej Wyczański

W spektaklach w październiku wystąpią: Magdalena Czerwińska, Tomasz Budyta

Krytycy o spektaklu


Cały ciężar spektaklu spoczywa na barkach Krzysztofa Szczepaniaka - scenicznego Christophera. Trudno oderwać od niego wzrok, kiedy w obsesyjnym marszu przemierza scenę, gdy w ciągu sekund rozwiązuje najbardziej skomplikowane działania matematyczne albo kiedy zamyka się w sobie. Nie ma w tej roli krztyny sentymentalizmu, rozmyślnego budowania łatwych wzruszeń, a młody aktor jest równie dobry jak Dustin Hoffman w filmie "Rain Man". "Dziwny przypadek psa nocną porą" to rzadki przykład przedstawienia w tym samym stopniu adresowanego do dojrzałych widzów, co do młodzieży. Czeski reżyser Jakub Krofta sprawia, że patrzymy na świat oczyma Christophera, a jego ostateczne zwycięstwo, czyli pokonanie wewnętrznych barier, przyjmujemy z radością. Mam więc teatralny przebój, nagradzany owacjami na stojąco. Spektakl jest też dowodem na to, jak bardzo potrzebujemy dziś dobrze zrealizowanych, prostych i budujących historii, których tak niewiele jest w polskim teatrze.
Dziennik Gazeta Prawna

Spektakl opowiada historię z punktu widzenia głównego bohatera, a scenografia Anny Suskiewicz składa się z czerwonej żeliwnej klatki jego świata wewnętrznego. Wypełnia ją zespół aktorski oddający ruchem mechaniczność rzeczywistości postrzeganej przez autystyka. Ten ruch zmienia się zgodnie z rytmem emocji chłopca - wszystko to składa się na wciągające, mądre i dowcipne spojrzenie na bohaterów. Tęskniących za bliskością i pragnących dobra, choć wychodzi im to jak zawsze.
Newsweek

Świetną robotę wykonał w "Dziwnym przypadku..." obsadzony w roli głównej Krzysztof Szczepaniak, współpracujący również z innymi warszawskimi teatrami: Imką, Syreną czy Powszechnym. Dwudziestosześciolatek przekonująco gra piętnastolatka. Psychologicznie i realistycznie, ale z precyzją i pomysłem. Jego konsekwencja i zaangażowanie nadrabiają pewne niedostatki odtwórców pozostałych wierzchołków rodzinnego wieloboku. Choć może przejaskrawione aktorstwo to efekt patrzenia na rzeczywistość oczami dziecka? Przychodząc na "Dziwny przypadek psa nocną porą", dostajemy historię prostą, ale trzymającą w napięciu jak amerykańskie kino.
Gazeta Wyborcza


czas trwania spektaklu: 2 godz. 20 min /przerwa/

This play is presented with kind permission of Warners Bros. Entertainment. Prawa autorskie do w/w sztuki reprezentuje w Polsce Agencja Dramatu i Teatru ADiT Elżbieta Manthey w Warszawie.

fot. Katarzyna Chmura-Cegiełkowska

 


spoty

 

unia

 

INSPEKTOR OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH
iod@teatrdramatyczny.pl

 


 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

© 2014 Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy
Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, 00-901 Warszawa