Autor: Eugène Ionesco

„LEKCJA”

 

Lekcja jest obsesyjnym snem. Profesora o uczennicy i uczennicy o profesorze. Sen jest myślą w obrazach. Czasami jest nieprawdopodobnie odkrywczy, brutalny. Jest świetlistą oczywistością. Ta świetlista oczywistość w Lekcji to jest to, czego doświadcza widz. Spektakl, który dotyka jak sen i porusza takie pokłady psychiki jak sen. Uczennica przychodzi na pierwszą i ostatnią lekcję do domu profesora. Jest kimś niewinnym, świeżym, ale po co tutaj przyszła? Czego tutaj szuka? W tej stalowej pułapce? Prowokuje profesora, doprowadza go do szału, ekstazy jego obsesji, seksualnego pożądania. Dźwięki intensywnieją i wszystko pęka, rozlewa się atrament. Kojarzy mi się to, co ich spotyka, albo to co się śni jej i jemu – z tangiem. W pierwszej części radosnym – jakąś zabawą (niegroźną), która w drugiej części przeistacza się w corridę. Myślę, że taki sen może mieć każdy, kto ma władzę albo przewagę nad innym człowiekiem, też taki sen może śnić ktoś taki, jak uczennica – kto pozostaje w zależności. Każda z tych postaci jest skrajna, więc tragiczna. Uczennica daje się zamordować, a profesor po raz kolejny morduje. Lekcja jest tylko pozornie o uczeniu się, o profesorze, o uczennicy. W głębszej warstwie tej świetlistej oczywistości, jest o tym, co dzieje się na styku młodości z dojrzałością i erotyczności z jej niemożnością. Dla tej brutalnej obsesji Ionesco znajduje formę absurdu. Atmosfera tężeje i staje się coraz bardziej makabryczna. Odsłania się klucz tej tragedii, nie potrzeba narzędzia zbrodni, żeby zabić – wystarczą słowa”.
Katarzyna Michałkiewicz / reżyser
 
 
Przekład: Jan Błoński
Reżyseria: Katarzyna Michałkiewicz
Scenografia: Jerzy Goliszewski
Kostiumy: Ľudmila Bubánová
Muzyka: Ignacy Zalewski
Reżyseria światła: Łukasz Wojtas
 
OBSADA
KAROLINA GORCZYCA, WOJCIECH KALARUS, JADWIGA JANKOWSKA-CIEŚLAK
 
 
LEKCJA NA SCENIE PRZODOWNIK 
W dniach 29 i 30 kwietnia 2015 r. o godz. 19.00 spektakl „Lekcja” gramy gościnnie na Scenie Przodownik Teatru Dramatycznego. Rezerwacja i sprzedaż biletów we wszystkich kasach Teatru Dramatycznego oraz przez internet: biletyna.pl, ebilet.pl. Zapraszamy.
Ceny biletów
Normalny: 50 zł
Ulgowy: 30 zł (za okazaniem legitymacji – emeryci i renciści), 25 zł (za okazaniem Karty Stałego Widza Teatru Mazowieckiego)
Czas trwania spektaklu: ok. 1godz. 15 min /bez przerwy/
 
Kasa - Scena Przodownik
ul. Olesińska 21
Kasa jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 - 18:00
oraz w dniu spektaklu na godzinę przed jego rozpoczęciem
tel. kom. 663 741 903
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 


spoty

 

unia

 

INSPEKTOR OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH
iod@teatrdramatyczny.pl

 


 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

© 2014 Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy
Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, 00-901 Warszawa