Koncert z Cyklu Moc głosu

Monodia

Wystąpią: Ewa Grochowska i Adam Strug

Monodia czyli jednym głosem.

Co było pierwsze – monodia czy wielogłos? Jedni uważają monodię za najbardziej pierwotną formę śpiewu, inni za szczytową formę rozwoju grupowego śpiewu. Wszyscy zgadzają się, że świat dzieli się na kultury jedno i wielogłosowe. Polska jest konsekwentnym przykładem tej jednogłosowej. Dialog dwóch wielce archaicznych tradycji polskich: mistrzowie męskiej liryki kurpiowskiej i żeński, obrzędowy śpiew z Lubelszczyzny.

„Moc Głosu” to seria koncertów poświęcona tradycyjnemu śpiewowi, głównie wschodniej Słowiańszczyzny. Tematy koncertów oscylują wokół muzycznych fenomenów tradycyjnego śpiewu, jego różnych odsłon, barw, wyrazów. Poszczególne koncerty cyklu będą prezentowały takie zjawiska muzyczne jak: monodia, śpiew obrzędowy, pieśni polne i leśne, huki-glisy-okrzyki, orientalizm, śpiew męski, religijny, dysonans i harmonia, ballady i romanse, folklor dziecięcy.
W koncertach wezmą udział znakomite zespoły śpiewacze reprezentujące kierunek in crudo (łac. na surowo, czyli bez stylizacji) co można porównać z kierunkiem historycznie poinformowanym w muzyce dawnej. Oddamy głos śpiewakom – kontynuatorom tradycji, rekonstruktorom - z Polski, Rosji, Ukrainy, Białorusi, a także z Serbii i Litwy, którzy dogłębnie studiowali konkretne tradycje muzyczne, a także ich mistrzom - śpiewakom ze wsi.
Bohaterem koncertów będzie tradycyjny śpiew a cappella w całym wachlarzu swoich różnorodnych brzmień: wołający, w pół głosu, przenikliwy, kojący, zaklinający, radosny, głośny i cichy, męski i żeński, statyczny i ornamentalny, otwarty i przykryty, wąski i szeroki, lotny i wibrujący.

Chcemy żeby scena „Przodownik” stała się miejscem regularnie prezentującym świat śpiewu tradycyjnego.

Opieka merytoryczna cyklu: Maniucha Bikont


spoty

 

unia

 

INSPEKTOR OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH
iod@teatrdramatyczny.pl

 


 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

© 2014 Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy
Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, 00-901 Warszawa