Ondrej SpisakOndrej Spišák (1964)

Fot. Patrycja Mic

Ukończył praską szkołę lalkarską. Słowacki reżyser teatralny, współtwórca Teatro Tatro – wędrownej trupy teatralnej. Reżyserował w Czechach, na Słowacji oraz w Polsce, gdzie współpracuje przede wszystkim z warszawskim Teatrem „Lalka”. Przygotował tam między innymi: „Robinsona Crusoe” według Daniela Defoe, „Odyseję” Homera i sztukę „Buratino” Aleksieja Tołstoja.

Współpracował również między innymi z Teatrem „Baj Pomorski” w Toruniu, gdzie przygotował między innymi „Alicję w krainie czarów” Lewisa Carrolla oraz Teatrem Nowym w Łodzi, w którym wyreżyserował „Wesele Figara” Pierre’a de Beaumarchais. Wyreżyserował także między innymi sztuki Tadeusza Słobodzianka, między innymi „Sen pluskwy” w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku oraz „Merlina. Inną historię” w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Jest laureatem wielu nagród. Za spektakl „Gulliwer” Jonathana Swifta w Białostockim Teatrze Lalek otrzymał między innymi: nagrodę za reżyserię na III Toruńskich Spotkaniach Teatrów Lalek (Toruń, 1996), ATEST – świadectwo najwyższej jakości w dziedzinie teatru dla dzieci i młodzieży (1997), nagrodę za reżyserię na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalkowych (Zagrzeb, 2000) oraz wyróżnienie za wybitną prezentację sztuki dla dzieci na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Dziecięcych (Szanghaj, 2006). Spektakl „Wyprawa do wnętrza ziemi” Juliusza Verne’a w Teatrze Lalka w Warszawie przyniosła mu Grand Prix jury dziecięcego i nagrodę jury profesjonalnego za reżyserię na IV Toruńskich Spotkaniach Teatrów Lalek (Toruń, 1997). Nagrodzony został także między innymi za spektakl „Kowal Malambo” Tadeusza Słobodzianka z Laboratorium Dramatu: wyróżnieniem za reżyserię w XIII Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (Warszawa, 2007) oraz Perłą Sąsiadów dla przedstawienia na III Festiwalu Teatrów Europy Środkowej „Sąsiedzi” (Lublin, 2008).

W Laboratorium Dramatu wyreżyserował „Kowala Malambo” i „Merlina. Inną historię” Tadeusza Słobodzianka.


spoty

 

unia


 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

© 2014 Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy
Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, 00-901 Warszawa