Matylda Paszczenko

(ur. 1976) Absolwentka krakowskiej PWST. Zadebiutowała u Jerzego Jarockiego rolą Meduzy w „Fauście” Goethego na deskach Starego Teatru w Krakowie. Tam też wystąpiła w spektaklach Tadeusza Bradeckiego i Pawła Miśkiewicza. W Krakowie związana była również z prowadzonym przez jej matkę, czeską aktorkę Dagmarę Foniok, Teatrem Tradycyjnym, gdzie zagrała w sztukach Jary Cimmrmana „Akt” i „Długi, szeroki, krótkowzroczny”.

Od 1999 roku mieszka w Łodzi. Należy do zespołu Teatru im. Jaracza, na deskach którego była już m.in. Mary Warren w „Czarownicach z Salem” Arthura Millera (reż. Remigiusz Brzyk), Hazel w „Żałoba przystoi Elektrze” Eugene’a O’Neilla (reż. Mariusz Grzegorzek), Catariną Cavalieri w „Amadeuszu” Petera Schaffera (reż. Waldemar Zawodziński), Dolly w „Skórze węża” Tennessee Williamsa (reż. Mariusz Grzegorzek), Nadią w „Polaroidach” Marka Ravenhilla (reż. Andrzej Majczak), Miłosierną w „Testamencie psa” Ariano Suassuny (reż. Remigiusz Brzyk) i Radką w „Przekroczyć granicę” Larsa Norena (reż. Per Anders Ring).

Laureatka kilku nagród aktorskich, m.in. za rolę w „Czarownicach z Salem” na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych w 2001 roku, Złotej Maski za rolę w „Polaroidach” w 2003 roku oraz Nagrody im. Leona Schillera w 2004 roku.

 


spoty

 

unia

 

INSPEKTOR OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH
iod@teatrdramatyczny.pl

 


 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

© 2014 Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy
Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, 00-901 Warszawa