Zdzisław Wardejn

Aktor. Absolwent warszawskiej PWST. Karierę aktorską rozpoczął w Zielonej Górze; potem pracował w Poznaniu, Krakowie, aż w 1968 roku trafił do Warszawy, gdzie pozostał do dzisiaj. Należał kolejno do zespołów teatrów: Narodowego, Ochoty, Nowego i Dramatycznego im. G. Holoubka. Współpracuje z Teatrem Polskim w Warszawie oraz z Laboratorium Dramatu,  gdzie wystąpił w „111” T. Mana, „Absyncie” M. Fertacz (za rolę ojca otrzymał nagrodę na 47. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych w 2007 roku) , „Matce cierpiącej” T. Kaczmarka, w „Maestrze” J. Abramowa-Newerlego oraz w „Przylgnięciu” Piotra Rowickiego.  Na Scenie Przodownik można go zobaczyć w „Sex machine” T. Mana, a w Teatrze Na Woli im. T. Łomnickiego w „Madame” A. Libery. Współpracował z licznymi teatrami nieinstytucjonalnymi, m.in. z poznańską Sceną na Piętrze czy warszawskim Teatrem Szwedzka 2/4. Jak dotąd zagrał około 130 ról na deskach teatrów w całej Polsce, ponad 80 w Teatrze TV i ponad 60 w filmie (nie licząc seriali). Do najważniejszych ról w tym bogatym repertuarze zaliczyć można: tytułowe postacie w „Męczeństwie i śmierci Marata” Petera Weissa, „Hamlecie” i „Makbecie” Williama Shakespeare’a, „Płatonowie” A. Czechowa, a także role Trieplewa w „Czajce” A. Czechowa, Olega Bajana w „Pluskwie” Wł. Majakowskiego, Chlestakowa w „Rewizorze” M. Gogola, Sawwy Łukicza w „Szkarłatnej wyspie” M. Bułhakowa. W Teatrze Telewizji zagrał m.in. w „Ameryce” F. Kafki, „Czarnej komedii” P. Shaffera, „Elżbiecie królowej Anglii” F. Brucknera. Do jego licznych ról filmowych należą m.in. role w: „Illuminacji” K. Zanussiego, „Dreszczach” W. Marczewskiego, „Piłkarskim pokerze” J. Zaorskiego i „Parę osób, mały czas” A. Barańskiego. Dwukrotnie wyreżyserował spektakl na podstawie tekstu K.  Hughesa z Romanem Wilhelmim. W 1990 był to spektakl Teatru TV „Sammy”. Rok później przygotował wersję sceniczną  sztuki „Mały światek Sammy Lee” dla poznańskiej „Sceny na Piętrze”. Zdobywca kilku nagród, m.in. za rolę Chlestakowa na XXIII Kaliskich Spotkaniach Teatralnych w 1983 roku i Złotej Maski w Bydgoszczy za rolę Franka w 1998 roku. W Szkole Dramatu prowadzi zajęcia pod tytułem „Aktor i rola”.
W bieżącym repertuarze Teatru Dramatycznego można go zobaczyć w spektaklach : ,, Kupiec wenecki" W. Shakespeare'a, ,,Letnie osy kąsają nas nawet w listopadzie" I. Wyrypajewa, ,, Noc żywych Żydów" I. Ostachowicza, ,,Romantycy" H. Levina.

 


spoty

 

unia

 

INSPEKTOR OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH
iod@teatrdramatyczny.pl

 


 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

© 2014 Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy
Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, 00-901 Warszawa