Stanisław Brudny

(ur. 1930) Absolwent Studium Aktorskiego przy Teatrze Śląskim w Katowicach z 1953 roku. W latach 1951-1972 należał do zespołu Teatru Śląskiego w Katowicach, na deskach którego zagrał ponad 70 ról, w tym między innymi: Czesława w „Odludkach i poecie” (A. Fredro, reż. R. Zawistowski), Chaumette’a i Pana II w „Śmierci Dantona” (G. Buchner, reż. J. Wyszomirski), Aleksasa w „Antoniuszu i Kleopatrze” (W. Shakespeare, reż. J. Krasowski), Strzałkę w „Skąpcu” (Moliere, reż. E. Żytecki), Jimmyego Wyskrobka w „Operze za trzy grosze” (B. Brecht, reż. J. Biczycki), Haberlina we „Franku V” (F. Durrenmatt, reż. J. Jarocki), Staszka w „Weselu” (S. Wyspiański, reż. J. Gruda), Jacka Brzechajko w „Bziku tropikalnym” (S.I. Witkiewicz, reż. R. Sobolewski), Simonsona w „Zmartwychwstaniu” (L. Tołstoj, reż. L. Zamkow) i Wyrobnika w „Śmierci na gruszy” (W. Wandurski, reż. J. Szajna).

Od 1972 roku należy do zespołu warszawskiego Teatru Studio, w którym zagrał ponad 50 ról, między innymi w spektaklach Józefa Szajny (m.in. Sajetana w „Witkacym” wg S.I. Witkiewicza, Mnicha w „Cervantesie” J. Szajny i Pokutnika w „Dante” wg „Boskiej komedii” D. Alighieri), Lidii Zamkow (Pabla w „Komu bije dzwon” E. Hemingwaya i Urzędniczka w „Śnie” F. Dostojewskiego), Jerzego Grzegorzewskiego (m.in. Szewca w „Pułapce” T. Różewicza, w „Powolnych ciemnieniach malowideł”, „Tak zwanej ludzkości w obłędzie” i Kardynała w „Miasto liczy psie nosy” J. Grzegorzewskiego), Zbigniewa Brzozy (m.in. Koryfeusza w „Antygonie” Sofoklesa, Rittera w „Miłości na Madagaskarze” P. Turrini i Hrabiego von Stracka w „Amadeusie” P. Shaffera) i Piotra Cieplaka (Kłapouchego w „Kubusiu P.” A.A. Milne i w „Takiej balladzie” P. Cieplaka). Grał gościnnie także na scenach innych teatrów, między innymi warszawskich: Dramatycznego, Powszechnego, Polonii i Szwedzka 2/4.

Ma na swoim koncie także role w spektaklach Teatru Telewizji, m.in. w spektaklach Lidii Zamkow (m.in. Daniła w „Diable” L. Tołstoja, Chachoł w „Dokumencie lirycznym” i Pustobajka w „Letnikach” M. Gorkiego), Janusza Majewskiego (m.in. Joe w „Kłopocie wdowy” A. Shaffera i Komornik w „I Bogu dzięki!” M. Komara) oraz Piotra Cieślaka (m.in. Lekarz w „Przebudzeniu wiosny” F. Wedekinda) Grał także w filmach (m.in. w „Yesterday” R. Piwowarskiego, „Korczaku” A. Wajdy, „Tato” M. Ślesickiego i „Statystach” M. Kwiecińskiego) oraz serialach (m.in. w „Domu” i „Pensjonacie pod Różą”).

Otrzymał kilka nagród, w tym między innymi za rolę w spektaklu „Bam” D. Charmsa w reż. O. Koršunovasa w Teatrze Studio w Warszawie na XXXIX Kaliskich Spotkaniach Teatralnych (Kalisz, 1999); za rolę Béli Krekácsa w przedstawieniu „Géza-dzieciak” J. Háya w reż. Z. Brzozy w Teatrze Studio w Warszawie na VI Festiwalu Dramaturgiiu Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” (Zabrze, 2006) oraz nagrodę za rolę drugoplanową za rolę Jozuego Carvila w słuchowisku „Jutro” w reżyserii Julii Wernio na VIII Festiwalu Teatru Telewizji Polskiej i Polskiego Radia „Dwa Teatry” (Sopot, 2008).

 


spoty

 

unia


 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

© 2014 Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy
Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, 00-901 Warszawa