Leszek LichotaLeszek Lichota

(ur. 1977) Absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej z 2002 roku. Od 2002 do 2006 roku należał do zespołu Teatru Polskiego w Poznaniu, w którym zagrał między innymi: Pasażera I, Mężczyznę, Kobietę I i Antyterrorystę II w „Terroryzmie” (Oleg i Władimir Priesniakow, reż. Paweł Łysak), Piotra w „Zwyczajnych szaleństwach” (Petr Zelenka, reż. Paweł Szkotak), Maurycego Drozdowa w „Biesach” (Fiodor Dostojewski, reż. Marek Fiedor) oraz Lajosa Bandę w sztuce „Stary Franka Hernera” (János Háy, reż. Iwona Kempa). Grał również gościnnie na deskach innych teatrów, między innymi: Teatru Rozmaitości w Warszawie (Kandoma w „Weź, przestań” Jana Klaty w reż. autora) oraz warszawskiego Teatru Bajka (Matea w „Mężczyznach na skraju załamania nerwowego” Anny Burzyńskiej w reż. Piotra Łazarkiewicza).

Grał także w spektaklach Teatru Telewizji, między innymi: Leicestera w „Edwardzie II” (Christopher Marlowe, reż. Maciej Prus) oraz Aleksandra Kowalskiego, pseudonim „Olek” w „Mordzie założycielskim” (Maciej Pisuk i Jacek Raginis, reż. Jacek Raginis).

Ma na swoim koncie role filmowe, między innymi w „Rozmowach nocą” Macieja Żaka, „Generale Nilu” Ryszarda Bugajskiego oraz „Linczu” Krzysztofa Łukaszewicza. Grał również w serialach telewizyjnych, między innymi w: „Na Wspólnej”, „Egzaminie z życia” i „Czasie honoru”.

Na XX Festiwalu Szkół Teatralnych otrzymał wyróżnienie za role: Marchockiego i Furmana w „A wódki nie starczy”, spektaklu złożonym z tekstów Ilii Ilfa, Eugeniusza Pietrowa, Muzy Pawłowej i Michaiła Zoszczenki w reż.Tomasza Grochoczyńskiego i Cezarego Morawskiego; Tezeusza w „Śnie nocy letniej” Williama Shakespeare’a w reż. Jana Englerta i za role w autorskiej sztuce Andrzeja Strzeleckiego, „Love” (Łódź, 2002). W 2004 roku otrzymał stypendium artystyczne Miasta Poznania, przyznawane wyróżniającym się młodym twórcom. Za rolę w filmie „Lincz” otrzymał Nagrodę za debiut aktorski w głównej roli męskiej na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” (2010).

W Laboratorium Dramatu oglądać go można w głównej roli Pytona/ Hany w „Przylgnięciu” Piotra Rowickiego w reżyserii Aldony Figury oraz w roli Artura króla Brytanii w „Merlinie. Innej historii” Tadeusza Słobodzianka w reżyserii Ondreja Spišáka. Grał także Twardego w spektaklu „Agata szuka pracy” Dany Łukasińskiej w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego oraz brał udział w czytaniach aktorskich: „Innego miasta” Łukasza Pawłowskiego w reżyserii Krzysztofa Jaworskiego, „Ziny” Julii Holewińskiej w reżyserii Aldony Figury, „Edypa w Kolonie” Sofoklesa w reżyserii Krzysztofa Galosa oraz „Przypadków chłopca (Narodzin Kryszny)” Bhasy w reżyserii Aldony Figury.


spoty

 

unia

 

INSPEKTOR OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH
iod@teatrdramatyczny.pl

 


 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

© 2014 Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy
Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, 00-901 Warszawa