kinski

Klaus Kinski. Autor "Jezusa Chrystusa Zbawiciela"

 

 

Reżyser Michał Zadara, aktorka Barbara Wysocka (na zdjęciu), perkusista Leszek Lorent i gitarzysta Bartłomiej Tyciński mierzą się z tekstem Klausa Kinskiego. Warszawska premiera 15 lutegona Scenie Przodownik. Przypomnijmy postać schizofrenika, ekscentryka znienawidzonego przez bliskich i współpracowników oraz wybitnego aktora, ktory aktorstwo uważał za prostytucję.

Klaus Kinski

Początek:
Klaus Günter Karl Nakszynski, urodzony 18 października 1926 roku w Sopocie. Syn aptekarza i pielęgniarki. W 1930 zamieszkał w Berlinie.

Kino:
Aktor, reżyser, scenarzysta, jedna z największych osobowości w historii niemieckiego kina. Najbardziej znany i ceniony za role, które stworzył w filmach Wernera Herzoga – „Aguirre, gniew boży” (1972), „Woyzeck” (1979) „Nosferatu wampir” (1979), „Fitzcarraldo” (1982), „Cobra Verde” (1987). W każdym z tych dzieł udało mu się wykreować charyzmatyczne postaci - opętane żądzą władzy, mierzące się ze swoją samotnością, stopniowo popadające w otchłań szaleństwa. Współpraca Kinskiego z Herzogiem była wyjątkowo burzliwa, dochodziło pomiędzy nimi do kłótni i bójek. Reżyser twierdził, że był jedyną osobą, która potrafiła okiełznać Kinskiego, którego uważał za „jednego z najlepszych aktorów świata, ale jednocześnie potwora”. W 1999 roku powstał film dokumentalny pt. „Mój ukochany wróg”, który ukazywał trudną relację pomiędzy twórcami. Kinski łącznie zagrał w 134 filmach, w tym wielu klasy B.

Teatr:
Zanim zaangażował się w pracę przy filmach, występował w produkcjach teatralnych, chociaż nie miał żadnego wykształcenia aktorskiego. Tworzył przedstawienia z tekstami Villona, Shakespeare’a, Goethego i Wilde’a. Jego kontrowersyjne zachowanie nie pozwoliło mu jednak na pracę w teatrze, w 1947 roku został zwolniony ze Schlosspark Theater w Berlinie.

Choroba:
W 1955 roku dwukrotnie próbował popełnić samobójstwo, co było poprzedzone zdiagnozowaniem u niego schizofrenii.

Kinski:
„Jestem dziwką – robię to dla pieniędzy” – zwykł mawiać Kinski o swojej karierze filmowej. W latach 70-tych prowadził wystawne życie. Uważany był za ekscentryka, wzbudzał liczne kontrowersje. Słynął z zamiłowania do kobiet. „Seksualnie był wszystkożerny, ganiał za kobietami w każdym wieku” – powiedział o nim Andrzej Żuławski, u którego zagrał w „Najważniejsze to kochać”. W bardzo negatywnym tonie wypowiadał się o filmach, w których występował, jak również współpracownikach. "Kinski nie był aktorem. Nienawidził tego zawodu. Był jedynym geniuszem, jakiego udało mi się spotkać." – mówił o nim Herzog, który poznał aktora w latach 50-tych. Jego gra charakteryzowała się skrajnymi emocjami i wielką ekspresją. „On nie grał tyranów, on był tyranem” – powiedziała Pola Kinski, starsza córka aktora, która oskarżyła ojca o wieloletnie wykorzystywanie seksualne.

„Jezus Chrystus Zabawiciel”:
20 listopada 1971 roku, Deutschlandhalle w Berlinie. "Poszukiwany: Jezus Chrystus, oskarżony: o mącenie ludziom w głowach, skłonności anarchistyczne, spisek przeciw władzom państwowym." Nad spektaklem, który powstał na bazie zainteresowanie Kinskiego tekstami biblijnymi, aktor pracował 10 lat. Jezus jest tu przedstawiony jako buntownik, kontestator, obrońca rewolucji, terrorysta i anarchista, Spektakl okazał się wielkim skandalem.

Koniec:
Kinski zmarł 23 listopada 1991 roku w Kalifornii. Przyczyną był zawał serca.spoty

 

unia

 

INSPEKTOR OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH
iod@teatrdramatyczny.pl

 


 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

© 2014 Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy
Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, 00-901 Warszawa