kamasutra1.
Historia o uwodzeniu współczesnej dziewicy
Dorota Wyżyńska, Gazeta Stołeczna
.
"Kamasutra. Nauka rozkoszy" Watsjajany Mallanagi w przekładzie Marii Krzysztofa Byrskiego i adaptacji Edyty Dudy-Olechowskiej od piątku na afiszu Sceny Na Woli. Premierę przygotowuje Aldona Figura, reżyserka, która niejednokrotnie dotykała tematów seksualności, między innymi w "Tiramisu" czy w "Monologach waginy".

- To, co może zaskoczyć nas dzisiaj w tym podręczniku sztuki kochania, to wielość tematów obyczajowych: jak spędzać czas, celebrować jedzenie i picie, z kim się przyjaźnić, jak osiągnąć harmonię ciała, emocji i umysłu, ale też na przykład jak urządzić mieszkanie. Mamy tu przedstawiony standard dobrego i spełnionego życia. Z drugiej strony kojarzy mi się to z poradnikami, których mamy dzisiaj całe mnóstwo, dotyczących różnych dziedzin, i myślę, że czasami wpadamy w sidła teorii, co i jak należy robić, a czasem wręcz ogrom i różnorodność tych porad może nas przytłoczyć. To również pokazujemy w spektaklu - opowiada Aldona Figura.

Nie zgubić formy

Nie ukrywa, że to trudny materiał do zainscenizowania. - To trochę tak, jakby przenieść na scenę książkę kucharską albo jakąś instrukcję obsługi. Trzeba było stworzyć postaci, intrygę, zbudować dramaturgię, a jednocześnie nie zgubić formy poetyckiego traktatu erotycznego - wyjaśnia reżyserka.

Dodaje, że głównym tematem "Kamasutry" jest oczywiście pożądanie i rozkosz: - Jak wzbudzać pożądanie, jak nad nim panować, w jaki sposób rozkosz osiągać i dawać - to pytania, które pojawiały się na próbach.

"Kamasutra" to podręcznik skierowany do młodego mężczyzny, ale to nie znaczy, że nie jest to ciekawa lektura dla kobiet. - Autor traktatu opisuje różne kobiece typy. Centralną postacią w spektaklu będzie Dziewica. Ta opisywana w "Kamasutrze" była prawie dzieckiem, młodziutkim, nieświadomym dziewczęciem. A jaka jest współczesna dziewica? - pyta reżyserka. - W spektaklu mamy Dziewicę, Kurtyzanę, Miłośnicę i Nauczyciela Sztuk Miłosnych - typy opisywane w "Kamasutrze". Oprócz nich występuje również młody Mieszczanin oraz jego Przyjaciel. Korzystając z oryginalnego tekstu, postanowiliśmy opowiedzieć współczesną historię rozgrywającą się na imprezie w domu młodego playboya. Historię o uwodzeniu dziewicy w dzisiejszych czasach.

"Kamasutra. Nauka rozkoszy" Watsjajany Mallanagi w przekładzie Marii Krzysztofa Byrskiego i adaptacji Edyty Dudy-Olechowskiej. Reżyseria - Aldona Figura, scenografia - Jan Kozikowski. Wystąpią między innymi: Małgorzata Rożniatowska, Joanna Jeżewska, Maria Dejmek, Zdzisław Wardejn. Premiera 25 stycznia na Scenie Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego.

 


spoty

 

unia

 

INSPEKTOR OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH
iod@teatrdramatyczny.pl

 


 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

© 2014 Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy
Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, 00-901 Warszawa