Brian Friel
CUDOTWÓRCA

PREMIERA: 22 marca 2013

Historia trzech osób: Franka - uzdrowiciela, Grace – jego żony oraz impresaria Teddy’ego. Od lat wędrują razem po zapomnianych irlandzkich wioskach, dając nobliwe przedstawienia. Za pomocą tajemnych zaklęć i fantastycznych mocy Frankowi czasem udaje się przywrócić zdrowie chorym. Czasem dokonuje cudów. Zwierzenia trójki bohaterów odsłaniają dzieje tych ludzi, skomplikowane mechanizmy wzajemnych układów, zależności, uczuć. Mówią prawdę – każdy swoją, ale wraz z kolejnym wyznaniem, dostrzegamy różnice w odtwarzanych wydarzeniach i przeżyciach. Wystarczy przecież pominąć jakieś zdarzenie, a obraz życia wygląda zupełnie inaczej. „Cudotwórca” to pięknie napisana historia o miłości, przyjaźni, oddaniu, poświęceniu. Także o chęci zysku, o niewytłumaczalnej mocy umysłu i cudach. Czy jeśli mocno w coś wierzymy, mamy szansę na cud? A co jeśli mimo ogromnej wiary, cud się nie stanie?

 

"Cudotwórca” skłania widzów do przyjęcia postawy detektywa. Troje bohaterów opowiada tę samą historię, która osiąga punkt kulminacyjny w hrabstwie Donegal, ale rozłożenie akcentów, ocena zdarzeń, a nawet podstawowe fakty zmieniają się znacząco w każdej wersji. Musimy złożyć własną wersję prawdy i zrozumieć, dlaczego bohaterowie od niej uciekają. – pisał o sztuce Charles Spencer w The Telegraph

 
Reżyseria: Wawrzyniec Kostrzewski
Przekład: Elżbieta Jasińska
Scenografia i kostiumy: Marta Dąbrowska-Okrasko
Opracowanie muzyczne: Piotr Łabonarski
Asystent reżysera: Julian Potrzebny
Inspicjent, sufler: Barbara Zając
 
OBSADA
Frank: Adam Ferency
Grace: Marta Król / Anna Gajewska
Teddy: Andrzej Blumenfeld
 
czas trwania: 1 godz. 30 min (bez przerwy)
 
 7 czerwca oraz 29 lipca w spektaklu wystąpi Anna Gajewska

 
W „Cudotwórcy” pociąga mnie opowiedzenie jednej historii z trzech perspektyw. Te same zdarzenia bohaterowie różnie widzą i interpretują. To opowieść o poszukiwaczach sensu, uciekających od stabilnej, mieszczańskiej egzystencji, poszukiwaczach metafizyki, cudu i przygody - mówi reżyser spektaklu Wawrzyniec Kostrzewski. - Przy pomocy Franka będę starał się mówić o wątpliwościach, które ogarniają mnie całe życie. Skoro Frank jest cudotwórcą, uzdrowicielem i magiem, to jest też artystą. Nie możemy podejrzewać, że to tylko hochsztapler i iluzjonista, który serwuje ludziom fikcję.- dodaje Adam Ferency.
 
.
Recenzja Tomasza Miłkowskiego w "Przeglądzie"
Recenzja Przemysława Skrzydelskiego w "Sieciach"
Recenzja Wiesława Kowalskiego w TeatrdlaWas
Recenzja Szymona Spichalskiego w TeatrdlaWas
Rozmowa z Adamem Ferencym w gazecie METRO
.
Reżyser o "Cudotwórcy"
.

.
Brian Friel urodził się w 1929 roku w Irlandii Północnej. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych dramatopisarzy angielskojęzycznych dwudziestego wieku. Napisał ponad trzydzieści sztuk, granych na całym świecie. Pisał artykuły do The Irish Press i krótkie opowiadania do The New Yorker, był dyrektorem Field Day Theatre Company. Napisał m.in dramaty: "Here I Come!", "The Loves of Cass McGuire", "Lovers", "The Freedom of The City", "Volunteers", "Living Quarters", “Faith Healer” (“Cudotwórca”), "Translations" (“Przekłady”). Jego najbardziej znaną sztuką jest "Dancing at Lughnasa" („Tańce w Ballybeg”). Poza „Cudotwórcą” na polski przełożono jego cztery dramaty: "Obywatelstwo honorowe", "Przekłady", "Molly Sweeney" i "Tańce w Ballybeg". Friel uchodzi za człowieka niezwykle skrytego, rzadko udziela wywiadów, biografowie nie są pewni podstawowych informacji o jego życiu.


fot. Krzysztof Bieliński
 


spoty

 

unia

 

INSPEKTOR OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH
iod@teatrdramatyczny.pl

 


 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

© 2014 Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy
Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, 00-901 Warszawa