byrski1


Maria Krzysztof Byrski o "Kamasutrze"
.
.
.
Na Scenie Na Woli, 25 stycznia, premiera spektaklu „Kamasutra. Nauka rozkoszy”. Autorem przekładu jest Maria Krzysztof Byrski, znawca kultury indyjskiej i były ambasador Polski w Indiach. Profesor Byrski prowadził spotkania „Wokół Ognia” na Scenie Przodownik. Jedno z nich było poświęcone „Kamasutrze”.
.
AUDIO
Różnice w podejściu do miłości fizycznej w chrześcijaństwie i kulturze Indii
.Spełnienie według "Kamasutry"


Maria Krzysztof Byrski (1937) –  Ukończył wyższe studia indologiczne w Uniwersytecie Warszawskim w 1960 roku, W 1961 roku wyjechał do Indii, gdzie w Banaras Hindu University uzyskał stopień doktora w 1966. Po powrocie do kraju podjął pracę w Uniwersytecie Warszawskim, gdzie prowadził badania i dydaktykę w dziedzinie kultury indyjskiej oraz języka i literatury sanskryckiej oraz języka hindi. W 1993 roku został powołany na stanowisko ambasadora Polski w Indiach. W tym samym roku uzyskał tytuł profesora nauk humanistycznych. Obecnie jest emerytowanym profesorem UW, gdzie prowadzi zajęcia z sanskrytu i języka hindi w Katedrze Azji Południowej Wydziału Orientalistycznego. Ponadto pracuje w Collegium Civitas, gdzie kieruje Centrum Badań nad Eurazją. Jest członkiem m.in. Towarzystwa Krzewienia i Popierania Nauk, Polskiego Towarzystwa Orientalistycznego, International Association of Sanskrit Studies, Societe Asiatique oraz Parliament of Cultures z siedzibą w Ankarze. Jest autorem ponad stu różnych publikacji (w tym trzech książek) w języku polskim, angielskim i hindi. W zakresie jego zainteresowań badawczych i działalności dydaktycznej znajduje się szeroko rozumiana cywilizacja indyjska, jej historia, społeczeństwo, kultura (estetyka, literatura i teatr), religia, filozofia i etyka a także historia najnowsza i sytuacja polityczna.

spoty

 

unia

 

INSPEKTOR OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH
iod@teatrdramatyczny.pl

 


 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

© 2014 Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy
Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, 00-901 Warszawa