alona202Michal Kmiecik
Kto zabil Alonę Iwanowną?

inspirowane "Zbrodnią i karą" Fiodora Dostojewskiego
 
Morderca potrzebny od zaraz! Raskolnikow, bohater z kryminalną przeszłością opisaną w Zbrodni i karze Dostojewskiego, już dawno się skończył. W tej formie już długo nie pociągnie. Jego zbrodni dziś już nikt nie kupuje. Poza tym, nawet on sam ma pilniejsze sprawy i nie w głowie mu zabijanie. Studiuje i właśnie zakłada własny biznes. Wszyscy mylą go z tym, kim on już nie chce być, stawiają oczekiwania, którym nijak nie jest w stanie podołać. Tylko pytanie: „Kto zabił Alonę Iwanowną?” wciąż pozostaje otwarte i domaga się odpowiedzi. Teatr Dramatyczny proponuje więc plebiscyt na mordercę. W szranki o ten zaszczytny tytuł stają m.in. pewien kamienicznik-wyzyskiwacz, Anders Breivik, seryjny morderca z wyspy Utoya, oraz niepoprawny politycznie reżyser, Lars von Trier, który w Melancholii starł z powierzchni ziemi całą ludzkość. Każdy z nich ma jakąś sprawę do załatwienia. Nad każdym ciąży zbliżający się według przepowiedni koniec świata. Każdemu trzeba oddać sprawiedliwość. Czy Lars von Trier faktycznie rozumie Hitlera? Kto zabił Jolę Brzeską? Dlaczego należy okupować Bar Prasowy?
.
Kto zabił Alonę Iwanowną? to głos młodego pokolenia, które pilnie obserwuje najnowsze wydarzenia i domaga się prawa do własnej wypowiedzi. Uwzględniając specyfikę miejsca, w którym tworzy – Warszawy, chce mówić ze sceny o lokalnej polityce miejskiej: od spraw socjalnych począwszy na wydatkach na kulturę kończąc. Chce teatru, który jest przede wszystkim trybuną. Miejscem, w którym porusza się tematy społeczne, gdzie nie chodzi tylko o doraźną publicystykę, ale o zajęcie wyraźnego stanowiska.
 
 
reżyseria: Michał Kmiecik
dramaturgia: Szymon Adamczak
scenografia, reżyseria światła: Karolina Sulich
kostiumy: Natalia Burzyńska
muzyka: Robert Piernikowski
ruch sceniczny: Przemysław Kamiński
asystentka reżysera ds. produkcyjnych: Patrycja Kycia
głos: Dorota Powierża
produkcja: Sławomir Adamko
sufler, inspicjent: Barbara Zając
realizacja dźwięku: Dariusz Kamiński
realizacja światła: Tomasz Burzyński
realizacja multimediów: Dariusz Kraszewski
 
Obsada:
Waldemar Barwiński
Dobromir Dymecki
Natalia Kalita
Dariusz Niebudek (gościnnie)
Małgorzata Maślanka
Krzysztof Ogłoza
Jolanta Olszewska
Piotr Siwkiewicz


 
Uprzedzając pytania purystów językowych, zamieszczamy następującą informację od Michała Kmiecika, autora sztuki "Kto zabił Alonę Iwanowną?": Błędna odmiana otczestwa w tytule spektaklu jest świadomym zabiegiem autorskim. Tytuł został sformatowany analogicznie do pojawiającego się w prasie i na szablonach pytania „kto zabił Jolę Brzeską?” – akcent na ę i ą, językiem publicystyki, bliższej żywej mowie niż zasadom słownikowym.


PRASA O SPEKTAKLU

Kmiecik sportretował chaos świata, którym rządzi news. Analizuje przyczyny mętliku, jaki mają w głowie młodzi ludzie. Wychowani w czasach, kiedy z oczekiwania na śmierć papieża zrobiono medialny show, buntując się – zadają idiotyczne pytania, dlaczego nie wystawiono kamer przed domem Amy Winehouse, "która przecież więcej zrobiła dla świata". /Rzeczpospolita/

Kmiecik napisał Kto zabił... tak, jak uczniowie wybitni, ale nieprzystosowani piszą wypracowania. Zamiast streścić obiecaną w tytule spektaklu Zbrodnię i karę – opowiedział o sobie. A w jego świecie jedyne pytanie, na które warto odpowiadać, nie brzmi: "kto zabił Alonę Iwanowną?", ale "jak niby mamy żyć fair"? /Gazeta Wyborcza/
 
 
Spektakl trwa około 90 minut

Premiera spektaklu – 25 lutego 2012 w Teatrze Dramatycznym m. st. Warszawy
 
.
 
Zdjęcia: Tomasz Dubiel
Projekt plakatu: Paweł Nowicki
 

 

 


spoty

 

unia

 

INSPEKTOR OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH
iod@teatrdramatyczny.pl

 


 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

© 2014 Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy
Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, 00-901 Warszawa