Atsushi Takenouchi

JINEN Butoh
Tysiąc kropel, tysiąc kwiatów

Butoh, choreografia: Atsushi Takenouchi

Muzyka na żywo : Hiroko Komiya

(kamienie, woda, metalowe misy, perkusja i głos)

Tysiąc kropli spadających z nieba,
Matko Ziemio, proszę
obejmij te krople, wydaj tysiąc kwiatów.
Niezliczone krople spadające z nieba.

JINEN BUTOH. Jedyny występ w Warszawie.

31 stycznia, w Teatrze na Woli odbędzie się wyjątkowe wydarzenie. Solowy spektakl „1000 kropel 1000 kwiatów” w wykonaniu Atsushi Takenouchi, jednego z nielicznych światowej klasy japońskich tancerzy butoh. Muzykę na żywo tworzyć będzie do spektaklu Hiroko Komiya.

 

Inspiracją do powstania spektaklu było ubiegłoroczne trzęsienie ziemi w Japonii, wskutek którego ucierpiało i nadal cierpi wiele osób. Umiejętność przełożenia pełnego spektrum ludzkich emocji – smutku, strachu, radości – na minimalistyczny a jednocześnie niezwykle silny w odbiorze język tańca butoh dana jest tylko tym mistrzom, którzy po latach osobistych i głębokich poszukiwań dotarli do uniwersalnego źródła bytu.

 

Atsushi Takenouchi – uczeń japońskich twórców butoh – jest jednym z nich. Szczupłe ciało artysty staje się narzędziem przekazu: emanuje energią udzielającą się widowni, a światło i niezwykła, przypominająca dźwięki zasłyszane w naturze muzyka, dopełniają wrażenie pełnego uczestnictwa w żywym obrazie. W odwiecznym tańcu życia i śmierci, każdy, najmniejszy nawet gest tancerza ma wielką siłę oddziaływania a bezruch lub chwila zawieszenia wywołują niezwykły stan napięcia i oczekiwania. Atsushi Takenouchi odwiedza Polskę od paru lat, prowadząc warsztaty butoh; tym razem zaprezentuje też pełnowymiarowy spektakl.

 

Atsushi Takenouchi o spektaklu: Żyjemy dzięki naszym przodkom i śmierci innych istnień na tym świecie. Jesteśmy połączeni z poprzednimi pokoleniami i otaczającymi nas istotami jak drzewo z korzeniami w ziemi a gałęziami w niebie. Gdy jedna gałąź złamie się, całe drzewo cierpi. Drzewo pokonuje jednak ból i rodzi kwiaty. Kwiaty, które chcę dotknąć, choćby przez chwilę. Krople spadające z nieba, te niezliczone krople, dają drzewom życie, dają kwiaty.

Niezliczone krople spadają z nieba. Nie pamiętamy, że byliśmy jednym drzewem.

Dlatego chcę tańczyć. Chcę przypomnieć sobie życie, które nas zrodziło i które jest częścią nas.

Butoh narodziło się w Japonii w końcu lat pięćdziesiątych jako kontrkulturowa forma tańca. Jego twórcami byli Tatsumi Hijikata (1928-1986) i Kazuo Ohno (1906-2010!) - całkowicie inne osobowości, które odmiennymi lecz zawsze inspirującymi bądź pełnymi prowokacji metodami, dążyły do osiągnięcia przez swych adeptów poziomu całkowitej jedności ciała, ducha i umysłu. Według nich, jedynie taki stan pozwala na całkowite wyzbycie się wszelkich ograniczeń społecznych i kulturowych a wyzwolone ciało staje się nośnikiem prawdziwie uniwersalnego, czystego przekazu.

Spektakl trwa 60 min.

* Atsushi Takenouchi dołączył do grupy „Hoppo-Butoh-ha“ na Hokkaido w 1980. Jego ostatnie wspólne przedstawienie z grupą – „Takazashiki"(1984) było opracowane przez twórcę butoh Tatsumi Hijikata. Atsushi rozpoczął swą własną drogę „Jinen Butoh“ w  1986; stworzył spektakle solo „Itteki“, „Ginkan“ łączące uniwersalny obraz natury, ziemi, czasów odległych i impresji chwili, spotkania z ludźmi i otoczeniem. Z projektem JINEN odbył w Japonii 3. letnią podróż wykonując w tym czasie 600 improwizacji (1996-1999). Wówczas też uczył się u Kazuo Ohno i Yoshito Ohno. Od 2002 przebywał głównie w Europie współpracując z tancerzami i aktorami z Francji, Polski, USA i innych krajów. Występował na festiwalu w Avignon, na Paris Butoh Festival i New York Butoh Festival, na których prezentował swe spektakle solo. W tym samym czasie pracował też w filmie. Ostatnia praca na Alasce i Hawajach „Wypełniony naturą” - film artystyczny o środowisku naturalnym - wkrótce będzie ukończona.


spektakt prezentowany 31 stycznia 2013, g. 19:00, scena Teatru Na Woli, ul. Kasprzaka 22

AT1_fot._Waldemar_Zdrojewski
AT4_fot.Waldemar_Zdrojewski

spoty

 

unia

 

INSPEKTOR OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH
iod@teatrdramatyczny.pl

 


 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

© 2014 Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy
Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, 00-901 Warszawa