malgorzata_niemirska."Przekleństwo krzyża"
.
.
.
.
.
19 listopada o godz. 19:00 w Teatrze Dramatycznym odbyło się spotkanie w cyklu "Maska Jezus". Podjęty został temat antysemityzmu w chrześcijaństwie. "Przekleństwo krzyża" przeczytała Małgorzata Niemirska, w dyskusji po czytaniu wzięli udział prof. Joanna Tokarska-Bakir i prof. Tadeusz Bartoś.

Krzyż, znak śmierci Chrystusa, żył przez wieki własnym życiem. Religijne wspólnoty robiły z niego rozmaity użytek. Obok rzeczy wspaniałych, były też mniej szlachetne. Także teksty Nowego Testamentu żyły własnym życiem – śmierć Jezusa zakończyła definitywnie jego możliwości kontroli nad tym, co mówił, i czego nauczał. Obietnica, iż odtąd będzie wszystkim sterował posłany Duch Święty nie do końca się spełniła, póki co nie tylko Duch Święty zarządza historią, także tą kościelną.
Oddziaływanie tekstów w historii, możliwość przeczytania ich na własne potrzeby skutkowało między innymi wzniecaniem wśród chrześcijan wrogości do Żydów. Zaczęło się to wszystko pod koniec pierwszego wieku, kiedy to na zawsze rozeszły się drogi judeo-chrześcijan i tych, którzy odrzucali nauki o Jezusie Mesjaszu. Później było już tylko gorzej. Opisy niechęci między tymi grupami religijnymi, zachowane w tradycji chrześcijańskiej, zapisane choćby na kartach Ewangelii Jana, w następnych pokoleniach pobudzały rozwój literatury antysemickiej, wychowywały do nienawiści, aż do prześladowań i pogromów.
Antysemickie było kaznodziejstwo katolickich i protestanckich duchownych w XIX i XX wieku. Nie budziło to wtedy specjalnego zgorszenia, należało do kanonu. Dopiero wydarzenie Szoa zmusiło chrześcijan do oficjalnego wycofania się z wcześniejszej wrogości.
/Tadeusz Bartoś/

Autorem koncepcji cyklu Maska Jezus i jego prowadzącym jest Tadeusz Bartoś - filozof, profesor Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Opublikował m.in. „Ścieżki wolności”, „Wolność, równość, katolicyzm”, „Jan Paweł II. Analiza krytyczna”, „W poszukiwaniu mistrzów życia”, „Koniec prawdy absolutnej”. Prowadzi blog „Z punktu widzenia” – www.tadeuszbartos.blog.onet.pl

Organizacja w ramach projektu "Źródła w Laboratorium Dramatu" współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
.
Teatr Dramatyczny, Sala im. Witolda Zatorskiego
19 listopada, godz. 19:00
wstęp wolny


spoty

 

unia

 

INSPEKTOR OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH
iod@teatrdramatyczny.pl

 


 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

© 2014 Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy
Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, 00-901 Warszawa