"Kobiety w Biblii"22 października o 19:00 w Teatrze Dramatycznym odbyło się czytanie w cyklu Maska Jezus. Przyjrzano się teologii feministycznej i rozmawiano o kobietach w Biblii. Fragmenty przeczytała Teresa Budzisz-Krzyżanowska. Po czytaniu dyskusję poprowadził profesor Tadeusz Bartoś.

"Teksty biblijne oddziałują na wiele sposobów. Są inspiracją dla własnych refleksji, stają się także na przestrzeni wieków wzorem społecznych obyczajów, dyscypliny. Oddziałują na mentalność i tworzą model społeczeństwa. Rozmaite teksty Biblii hebrajskiej oraz kanoniczne teksty chrześcijańskie kształtowały życie wspólnot żydowskich i chrześcijańskich także odnośnie roli i pozycji kobiety w społeczeństwie. Były podstawą dyskryminacji, ale pełniły także funkcje emancypacyjne. O tym wszystkim będziemy rozmawiać wraz z naszymi gościmi, panią Bellą Szwarcman-Czarnotą, redaktorką miesięcznika Midrasz, oraz panią dr hab. Krystyną Stebnicką z Instytutu historycznego UW". /Tadeusz Bartoś/

Autorem koncepcji cyklu i jego prowadzącym jest Tadeusz Bartoś - filozof, profesor Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Opublikował m.in. „Ścieżki wolności”, „Wolność, równość, katolicyzm”, „Jan Paweł II. Analiza krytyczna”, „W poszukiwaniu mistrzów życia”, „Koniec prawdy absolutnej”. Prowadzi blog „Z punktu widzenia” – www.tadeuszbartos.blog.onet.pl

Czytania odbywają się w Sali prób im. Witolda Zatorskiego. Na każde czytanie wstęp wolny.

Organizacja w ramach projektu "Źródła w Laboratorium Dramatu" współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


spoty

 

unia

 

INSPEKTOR OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH
iod@teatrdramatyczny.pl

 


 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

© 2014 Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy
Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, 00-901 Warszawa