"Rozpacz Jezusa"
..
.
.
12 marca 2012 w Teatrze Dramatycznym odbyło się spotkanie w cyklu "Maska Jezus". Andrzej Grabowski przeczytał "Rozpacz Jezusa". W dyskusji wzięli udział prof. Tadeusz Bartoś i prof. Stanisław Obirek.

Opis śmierci Jezusa z Ewangelii Mateusza odbieramy jako rodzaj misterium, obraz o olbrzymiej sile oddziaływania. Opowieść opisuje jakby od wewnątrz stan świadomości Jezusa. Jest zapisem psychologicznego dramatu. Na krzyżu Jezus woła: "Boże mój, czemuś mnie opuścił". Zapytać można, czy tak wymowne sformułowanie przerażenia i rozpaczy Jezusa - skoro opuszcza go ten, którego uznawał za najbliższego mu Ojca (Abba) - to jedynie literacka figura? Słowa o opuszczeniu przez Boga są cytatem z Psalmu 22. Czy są jedynie przywołaniem psalmu, czy może mają powiedzieć coś więcej, przedstawić rozczarowanie Jezusa z powodu niespodziewanej klęski, pokazać jego zwątpienie w Boga, doświadczenie ostatecznej rezygnacji i rozpaczy.  Przez pokolenia wraca pytanie o tą śmierć, powstają nowe religijne interpretacje. "Smierć, która prowadzi do życia" - to dominujący wątek. Jest w tym fascynacja śmiercią, która okazuje się być pasem transmisyjnym do przemienionego życia w odwiecznej światłości. Poszukuje się więc śmierci, bo ona daje gwarancję życia. Smierć jest czymś najlepszym dla człowieka./prof. Tadeusz Bartoś/
.
Autorem koncepcji cyklu i jego prowadzącym jest Tadeusz Bartoś - filozof, profesor Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Opublikował m.in. „Ścieżki wolności”, „Wolność, równość, katolicyzm”, „Jan Paweł II. Analiza krytyczna”, „W poszukiwaniu mistrzów życia”, „Koniec prawdy absolutnej”. Prowadzi blog „Z punktu widzenia” – www.tadeuszbartos.blog.onet.pl
.
Relacja z dyskusji - wkrótce
..

.Organizacja w ramach projektu "Źródła w Laboratorium Dramatu" współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

spoty

 

unia

 

INSPEKTOR OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH
iod@teatrdramatyczny.pl

 


 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

© 2014 Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy
Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, 00-901 Warszawa