Alina Margolis-Edelman

ALA Z ELEMENTARZA

 

.
Zapraszamy na monodram Zuzanny Fijewskiej-Maleszy na podstawie sztuki Aliny Margolis-Edelman "Ala z elementarza". Spektakl w reżyserii Agnieszki Glińskiej i scenografii Agnieszki Zawadowskiej.
.
Historia zaczyna się sielankowo. Dzieciństwo w Łodzi, w zamożnej inteligenckiej rodzinie lekarskiej. W rodzinie żydowskiej, ateistycznej, w której w ogóle nie porusza się tematów związanych z religią. Do kościoła prowadza dziewczynkę (w tajemnicy) niania. Dziewczynka pewnego dnia słyszy od siostry szarytki: "Przykro mi Alinko, ale nie możesz zostać na lekcji. Nie wiedziałam, że jesteś Żydóweczką". Kilka dni później druhna nie przyjmuje Ali do zuchów: "Żeby należeć do zuchów trzeba być katoliczką, trzeba chodzić do kościoła i do komunii. A ty jesteś Żydóweczką".
.
"Wspomnienia Ali nie są opisem faktów historycznych. To opowieść dziewczynki, a potem dziewczyny, która po prostu starała się żyć w takim czasie, w jakim jej przyszło. Nie opisuje ekstremalnych wydarzeń, nie rozpacza, nie przeraża się tym co widzi, tylko jak dziecko pisze jak jest. To są zwierzenia młodego człowieka, z problemami i radościami takimi, jakie ma każdy.' - mówi Zuzanna Fijewska-Malesza.
.
"Tekst Aliny Margolis- Edelman "Ala z elementarza" noszę w sobie odkąd go przeczytałam, kilka lat temu. Wtedy też miałam szczęście spotkać się z autorką, która bardzo entuzjastycznie zareagowała na pomysł zmierzenia się z "Alą" na scenie. Podchodziłam do tego materiału od kilku stro n- przez pracę ze studentami Akademii Teatralnej, przez pisanie scenariusza w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy oraz przez czytanie performatywne w Teatrze Żydowskim. Mam jednak przekonanie, że najlepiej odda tę literaturę forma monodramu" – mówi Agnieszka Glińska - "Kilka miesięcy temu rozpoczęłyśmy przygotowania do przedstawienia na podstawie książki Aliny, z takim założeniem, by opowiedzieć o młodej dziewczynie, która przerażającą, potworną i trudną nam do wyobrażenia rzeczywistość warszawskiego getta opisuje wrażliwością i czystością nastolatki, bez tragizowania i bez martyrologii. Oczami nastolatki patrzy na piekło i żyje w nim, jakby na przekór losowi."
.

 

Reżyseria: Agnieszka Glińska
Scenografia: Agnieszka Zawadowska
Muzyka: Ygor Przebindowski
Reżyseria światła: Magda Górfińska
Kierownictwo produkcji: Magdalena Romańska
Inspicjent: Julian Potrzebny
.
Występuje: Zuzanna Fijewska-Malesza


.
Alina Margolis-Edelman (1922 – 2008) - polska lekarka i działaczka społeczna żydowskiego pochodzenia, uczestniczka powstania w getcie warszawskim, żona Marka Edelmana.
.
Marian Falski był przyjacielem matki Aliny Margolis. Kiedy skończyła siedem lat, przyniósł jej w prezencie "Elementarz", z dedykacją "Ali z Elementarza - Autor"; niżej dopisał: "Ala ma kota".
.
Spektakl Teatru Na Woli realizowany w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "MŁODA POLSKA", którego laureatką jest Zuzanna Fijewska-Malesza.
.

.
 
 
.
.Premiera - 17 grudnia 2011 o godz. 19:30 - Żydowski Instytut Historyczny, ul. Tłomackie 3/5
.
Spektakl grany na Scenie Przodownik. Trwa około 75 minut.
.
Zdjęcia Patrycji Mic
.


spoty

 

unia

 

INSPEKTOR OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH
iod@teatrdramatyczny.pl

 


 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

© 2014 Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy
Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, 00-901 Warszawa