Agnieszka Warchulska czyta Jasia i Małgosię
Laboratorium Dramatu zaprasza na spotkanie w cyklu „Zapomniane w baśni”. „Jasia i Małgosię” przeczyta Agnieszka Warchulska.
Scena Przodownik, 12 grudnia o godzinie 19:00. Wstęp wolny.
Baśń „Jaś i Małgosia” przywołuje świat lęków i pragnień wczesnego dzieciństwa. Zagubione w lesie rodzeństwo odnajduje chatkę z piernika, w której mieszka pożerająca dzieci wiedźma. Głodne dzieci mogą łatwo stać się ofiarą głodnej czarownicy, a jednak los odwraca się i to stara kobieta ponosi karę za swoje mordercze impulsy. Czy rzeczywiście? Czy Baba Jaga musiała być spalona w piecu? Jakie lęki i projekcje umieszczane są w „wiedzących kobietach”? Dlaczego idealnej matce towarzyszy zazwyczaj zła czarownica? Co psychoanaliza mówi na temat głodu i kanibalistycznych impulsów małych dzieci? Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć eksperci zaproszeni  do Laboratorium Dramatu w ramach cyklu „Zapomniane w baśni”. Tym razem dyskutować będą Katarzyna Czeczot (historyczka i krytyczka literatury), Katarzyna Majak (artystka, kuratorka sztuki, tłumaczka), Krzysztof Bąk (analityk grupowy, psychoterapeuta). Dyskusję moderuje kurator projektu Cezary Żechowski (psychoterapeuta psychoanalityczny dzieci i młodzieży).
Cykl spotkań „Zapomniane w baśni” poświęcony jest analizie bajek, baśni, legend, przekazów ustnych, przypowieści i klechd. Część z nich ma dobrze znaną literacką formułę (np. bajki Andersena, Perraulta, czy braci Grimm), inne zostały spisane przez etnologów i antropologów.  Rozpoczynający się cykl spotkań oparty jest na założeniu, że baśnie biorą swój początek w dawnych, zapomnianych na ogół  wierzeniach i mitach, a z drugiej strony opisują istotne doświadczenie człowieka, wyzwania i trudności jakie napotyka on w swoim rozwoju. To odwołanie się do przeszłości indywidualnej i zbiorowej, do początku, zapominania i przypominania, do dzieciństwa pełnego idealizacji, heroicznych fantazji, realnych i wyimaginowanych lęków,  powoduje, że baśń staje się cennym depozytem wiedzy niezależnie od wieku osoby zgłębiającej jej treść. Cykl „Zapomniane w baśni” ma na celu zbliżenie się do odpowiedzi na pytania „Co przeżyliśmy i zapomnieliśmy w baśni ?” oraz „Jak można spojrzeć na baśń oczyma współczesnego dorosłego człowieka?” Na każde spotkanie złożą sie czytania baśni przez wybitnych polskich aktorów oraz dyskusje z publicznością, w której udział wezmą zaproszeni antropolodzy, psychoanalitycy, teoretycy literatury i religioznawcy. /dr Cezary Żechowski/
Organizacja w ramach projektu "Źródła w Laboratorium Dramatu" współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Scena Przodownik w Warszawie
Olesińska 21. /ul. równoległa do ul. Madalińskiego/
Wstęp wolny
.
Agnieszka Warchulska czyta "Jasia i Małgosię"
.
.
.
..
Baśń „Jaś i Małgosia” przywołuje świat lęków i pragnień wczesnego dzieciństwa. Zagubione w lesie rodzeństwo odnajduje chatkę z piernika, w której mieszka pożerająca dzieci wiedźma. Głodne dzieci mogą łatwo stać się ofiarą głodnej czarownicy, a jednak los odwraca się i to stara kobieta ponosi karę za swoje mordercze impulsy. Czy rzeczywiście? Czy Baba Jaga musiała być spalona w piecu? Jakie lęki i projekcje umieszczane są w „wiedzących kobietach”? Dlaczego idealnej matce towarzyszy zazwyczaj zła czarownica? Co psychoanaliza mówi na temat głodu i kanibalistycznych impulsów małych dzieci? Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć eksperci zaproszeni  do Laboratorium Dramatu w ramach cyklu „Zapomniane w baśni”. Tym razem dyskutować będą Katarzyna Czeczot (historyczka i krytyczka literatury), Katarzyna Majak (artystka, kuratorka sztuki), Krzysztof Bąk (analityk grupowy, psychoterapeuta). Dyskusję moderuje kurator projektu Cezary Żechowski (psychoterapeuta psychoanalityczny dzieci i młodzieży).
.
"Cykl spotkań „Zapomniane w baśni” poświęcony jest analizie bajek, baśni, legend, przekazów ustnych, przypowieści i klechd. Część z nich ma dobrze znaną literacką formułę (np. bajki Andersena, Perraulta, czy braci Grimm), inne zostały spisane przez etnologów i antropologów.  Rozpoczynający się cykl spotkań oparty jest na założeniu, że baśnie biorą swój początek w dawnych, zapomnianych na ogół  wierzeniach i mitach, a z drugiej strony opisują istotne doświadczenie człowieka, wyzwania i trudności jakie napotyka on w swoim rozwoju. To odwołanie się do przeszłości indywidualnej i zbiorowej, do początku, zapominania i przypominania, do dzieciństwa pełnego idealizacji, heroicznych fantazji, realnych i wyimaginowanych lęków,  powoduje, że baśń staje się cennym depozytem wiedzy niezależnie od wieku osoby zgłębiającej jej treść. Cykl „Zapomniane w baśni” ma na celu zbliżenie się do odpowiedzi na pytania „Co przeżyliśmy i zapomnieliśmy w baśni  oraz „Jak można spojrzeć na baśń oczyma współczesnego dorosłego człowieka?” Na każde spotkanie złożą sie czytania baśni przez wybitnych polskich aktorów oraz dyskusje z publicznością, w której udział wezmą zaproszeni antropolodzy, psychoanalitycy, teoretycy literatury i religioznawcy." /dr Cezary Żechowski/

Czytanie odbyło się 12 grudnia.
.
Organizacja w ramach projektu "Źródła w Laboratorium Dramatu" współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
.
Scena Przodownik w Warszawie
Olesińska 21. /ul. równoległa do ul. Madalińskiego/
Wstęp wolny

spoty

 

unia

 

INSPEKTOR OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH
iod@teatrdramatyczny.pl

 


 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

© 2014 Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy
Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, 00-901 Warszawa