Ewa Konstancja Bułhak czyta
bajki langwedockie
.
.
.Spotkanie w cyklu „Zapomniane w baśni”.
.
Langwedocja, ziemia katarów, miejsce w którym dualistyczna herezja przybrała postać masowego ruchu intelektualno-duchowego do dziś oddziałuje na wyobraźnię i przyciąga tragiczną historią państwa albigensów. Po wysłuchaniu czytania zaproszeni goście będą szukali odpowiedzi na pytania: Czy tradycja katarów zachowała się w langwedockich bajkach? Jak dualizm wpływał na obraz świata i człowieka w średniowieczu i dziś? Jakie są relacje między gnozą, a archaicznymi stanami umysłu człowieka? Czy psychoanaliza może rzucić światło na rozumienie średniowiecznych herezji?
.
W spotkaniu wezmą udział badacz  doktryny katarów, tłumacz, antropozof Jerzy Prokopiuk oraz znawca średniowiecznej pieśni langwedockiej, kompozytor Sebastian Krajewski. Dyskusję moderuje kurator projektu Cezary Żechowski.    
.
Sięgające korzeniami średniowiecza bajki langwedockie są tematem kolejnego spotkania w ramach cyklu czytań „Zapomniane w baśni”, poświęconemu analizie bajek, baśni, legend, przekazów ustnych, przypowieści i klechd. Cykl opiera się on na założeniu, że baśnie biorą swój początek w dawnych, zapomnianych na ogół  wierzeniach i mitach, a z drugiej strony opisują istotne doświadczenie człowieka, wyzwania i trudności jakie napotyka on w swoim rozwoju. To odwołanie się do przeszłości indywidualnej i zbiorowej, do początku, zapominania i przypominania, do dzieciństwa pełnego idealizacji, heroicznych fantazji, realnych i wyimaginowanych lęków,  powoduje, że baśń staje się cennym depozytem wiedzy niezależnie od wieku osoby zgłębiającej jej treść. Celem spotkań jest spojrzenie na baśń oczyma współczesnego człowieka.

Czytanie odbyło się 14 listopada.
.
Organizacja w ramach projektu "Źródła w Laboratorium Dramatu" współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
.
Scena Przodownik w Warszawie
Olesińska 21. /ul. równoległa do ul. Madalińskiego/
Wstęp wolny

spoty

 

unia

 

INSPEKTOR OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH
iod@teatrdramatyczny.pl

 


 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

© 2014 Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy
Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, 00-901 Warszawa