Numinosum

Wykłady są kontynuacją poprzedniego cyklu „Psychologia fatum”, w ramach którego pokazywano związki między psychiką a kulturą. Na kolejnych spotkaniach przedstawiciele różnych dziedzin współczesnej wiedzy będą pytać, dlaczego człowiek myśli i postępuje irracjonalnie oraz dlaczego jest skazany na doświadczenie religijne. Nie tylko dla zrozumienia  kultury, ale także w celu poznania współczesnego człowieka niezbędne wydaje się pójście drogą historyków i fenomenologów religii oraz psychologów głębi, a zwłaszcza perspektywy Carla Gustava Junga.

Cykl otwiera wykład „Psychologia numinosum”, który poprowadzi dr Zenon Waldemar Dudek, kolejne wykłady poprowadzą: dr Tomasz Olchanowski, dr  Jerzy Bąbel, dr Mirosław Piróg, prof. dr Wojciech Burszta, dr Ireneusz Kaczmarczyk, Tomasz Stawiszyński i in. Wśród planowanych tematów: „Cywilizacja bez inicjacji”, „Synobójstwo i kanibalizm”, „Synchroniczność”, „Magia współczesnych igrzysk”, „Politeistyczna dusza”, „Psychologia Cienia”.
.
Wykłady są próbę pokazania związków między psyche a kulturą i zrozumienia archetypowych podstaw symbolicznych i religijnych zachowań człowieka. Psychologiczna, fenomenologiczna i antropologiczna analiza historii, wierzeń, symboli, mitów, rytuałów świeckich i religijnych pozwala zrozumieć, dlaczego człowiek zachowuje się religijnie i w magiczny bądź religijny sposób postrzega świat. Tym, co łączy ludzi różnych ludzi różnych tradycji i epok jest pragnienie doświadczenia numinosum, czyli przeżycia realności boskiej (religijnej, szamańskiej, magicznej) mocy. Na drodze do tego doświadczenia człowiek zdaje się na skrajny lęk (tremendum) i doznaje fascynacji (fascinans). Owa moc jest obecna lub przywoływana przy każdym granicznym doświadczeniu człowieka, które nabiera religijnej mocy nawet wtedy, gdy rozgrywa się w sferze mitu i w wyobraźni, w dziecięcej zabawie, sztuce czy świecie psychotycznej kreacji. Numinosum dotyka głębi człowieka religijnego i świeckiego, gdyż psyche pełni funkcję religijną. Ślady ludzkiego lęku, ocierające się o okrucieństwa obrazy piekła i wojny znajdziemy na kartach świętych ksiąg, są w nich także obrazy fascynującego dobra, piękna i raju. Te dramatyczne historie ujmują paradoksalnie dwuznaczne, ambiwalentne aspekty numinosum. Psychologia głębi i psychologia kultury, historia religii, antropologia, archeologia, filozofia kultury i psychiatria usiłują nam pomóc w zrozumieniu ludzkiej kultury i ludzkiej psyche, która była  i jest ciągle zagadką opisywaną w najróżniejszych dramatycznych opowieściach.  /dr Zenon Waldemar Dudek/
.
Program cyklu wykładów nt. „Numinosum” opracował dr Zenon Waldemar Dudek, redaktor naczelny pisma ALBO albo poświęconego psychologii głębi i psychologii kultury.

spoty

 

unia

 

INSPEKTOR OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH
iod@teatrdramatyczny.pl

 


 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

© 2014 Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy
Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, 00-901 Warszawa