Iwan Wyrypajew

ILUZJE

.

Komedia. Historia dwóch małżeństw, które pod koniec życia odczuwają potrzebę rozmowy o uczuciach. Cztery osoby, cztery spojrzenia na wspólne życie. Kto kogo kochał, a komu się zdawało, że kochał? Kto przez kogo był kochany naprawdę? Co w mijającym życiu było rzeczywistością, a co iluzją?
.

Bardzo mi przykro. Ale niestety, tobie się tylko wydaje, że mnie kochasz. A raczej, oczywiście, kochasz mnie, jak ja ciebie, ale Margaret, wybacz, ja mówię o zupełnie innej milości, o tej miłości, której nie udało nam się wspólnie doświadczyć. 

Wyrypajew, pokazując kolejne elementy małżeńskich układanek, tworzy opowieść pełną paradoksów.

Sztuka jest opowieścią o przemijaniu, o życiu każdego, o nieustannym konflikcie między tym co sobie wyobrażamy, a tym co jest. „Iluzje” zmuszają do wysiłku myślowego i stawiania sobie pytań o własne życie i własne iluzje, które tworzymy na jego temat. /Dorota Landowska/

Chcielibyśmy, by "Iluzje" byly oparte na interakcji – bez współpracy, współdzialania, współodczuwania z widzem tego przedstawienia po prostu nie ma. Chyba nie tylko dla mnie teatr przestał być transgresywny, nikogo nie zmienia, nie wzrusza, a tu jest szansa by było wręcz odwrotnie - to spektakl, który dotyka intymnie, ale nie przez wulgarność, szok, czy agresję. Ma szanse w widzach pootwierać różne drzwi i czyhające w zakamarkach demony, pytania, lęki lub strach… /Łukasz Lewandowski/

 

OBSADA:

Pierwsza kobieta: Dominika Ostałowska

Druga kobieta: Dorota Landowska

Pierwszy mężczyzna: Łukasz Lewandowski

Drugi mężczyzna: Krzysztof Stroiński

MUZYKA NA ŻYWO:

Piotr Domagalski
Ygor Przebindowski
Jakub Szydło

 

Reżyseria: Agnieszka Glińska

Przekład: Agnieszka Lubomira Piotrowska

Scenografia: Agnieszka Zawadowska

Muzyka: Ygor Przebindowski

Reżyseria świateł: Jacqueline Sobiszewski

Kierownictwo produkcji: Magdalena Romańska

Asystent reżysera: Mateusz Karoń

 

Premiera 9. września 2011 godz.19:00 w Teatrze Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego

Spektakl trwa około 85 minut

.

.

Rozmowa z Agnieszką Glińską w Gazecie Stołecznej

Dorota Landowska o "Iluzjach"

Łukasz Lewandowski o "Iluzjach"

.
"O miłości, tej prawdziwej" - recenzja w Polityce

"MIłość, piekło i złudzenia" - recenzja w Rzeczpospolitej

"Pytania o uczucia" - recenzja w Dzienniku Gazecie Prawnej

"Stała rzecz w niestałym kosmosie" - recenzja w Metrze

 

 

Iwan Wyrypajew, urodzony w 1974 roku w Irkucku, to jeden z najbardziej znanych rosyjskich dramatopisarzy, autor m.in. "Snów", "Lipca" i "Tańca Delhi", reżyser filmów "Euforia", "Tlen". W 2009 roku Wyrypajew wyreżyserował w Teatrze Na Woli. "Lipiec" - poetycki monolog mordercy, który wypowiada Karolina Gruszka. W 2010 roku wyreżyserował w Teatrze Narodowym "Taniec Delhi" – rodzaj parodii współczesnego melodramatu rozpisanego na siedem jednoaktówek.

Zdobywca wielu nagród. Za filmowy debiut "Euforię" zdobył małego Złotego Lwa w Wenecji i Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Filmowego, za "Tlen" na festiwalu Era Nowe Horyzonty nagrodę publiczności. "Lipiec" zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Przeglądzie Teatrów Kontrapunkt w Szczecinie i nagrodę w kategorii „Najlepszy dramat” na Festiwalu Boska Komedia.

.Fotografie Grzegorza Pressa

.

 


spoty

 

unia

 

INSPEKTOR OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH
iod@teatrdramatyczny.pl

 


 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

© 2014 Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy
Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, 00-901 Warszawa