Grupa Rafała Kmity

Wszyscyśmy z jednego szynela

Wszyscyśmy z jednego szynela to parateatralny spektakl, inspirowany XIX-wieczną kulturą rosyjską. Na podstawie literatury Gogola, Czechowa, Tołstoja i Dostojewskiego Rafał Kmita z sentymentem odmalowuje dawną Rosję i, już niekoniecznie dawnych, Rosjan.
„Choć nie ma w tym przedstawieniu dosłownych cytatów z literatury rosyjskiej, to przecież wszystko jest w nim znajome: postaci, sytuacje, klimaty. Tyle, że przemieszane ze sobą, sprowadzone do samej esencji, ukazujące w śmiałym skrócie galerie charakterystycznych typów ludzkich, najważniejszych motywów i obsesji tej literatury: głębię rosyjskiej duszy, skrajny egoizm, chciwość, sadomasochizm, Rozdwojenie jaźni. Prawdziwa panorama wszystkich grzechów głównych.” (cyt. za: „Gazeta Warmii i Mazur”)
Postaci, skądinąd znane, ukazywane są w nowych, jeszcze bardziej absurdalnych kontekstach, niż by ich umieścili rosyjscy autorzy, a nad wszystkimi działaniami ludzi unosi się melancholijny słowiański duch. Ozdobą spektaklu są świetnie napisane piosenki, swobodnie przechodzące od szalonego śmiechu do delikatnego liryzmu. Muzykę do nich skomponował Janusz Wojtarowicz i dzięki niej można to rozśpiewane przedstawienie umieścić gatunkowo na granicy musicalu. Wszystko to, co się dzieje na scenie, jest, jak przystało na kabaret, aluzyjne, uwspółcześniane i przede wszystkim – bardzo zabawne, wywołujące u publiczności salwy śmiechu.

Przedstawienie jest grane z niesłabnącym powodzeniem od premiery w 1997 r.

Scenariusz i reżyseria: Rafał Kmita
Muzyka: Janusz Wojtarowicz
Kostiumy: Elżbieta Wójtowicz-Gularowska
Skład aktorski: Oksana Pryjmak, Zuzanna Skolias, Grzegorz Kliś, Jacek Stefanik, Arkadiusz Lipnicki, Piotr Plewa, Krzysztof Pluskota, Dariusz Starczewski, Karol Wolski i Michał Kula (głos narratora)

Zdjęcia i recenzje http://kmita.art.pl/?page_id=10


spoty

 

unia

 

INSPEKTOR OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH
iod@teatrdramatyczny.pl

 


 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

© 2014 Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy
Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, 00-901 Warszawa