Magdalena Fertacz

NIE GAŚCIE

 Reżyseria
Anna Trojanowska

Obsada:
Klara Bielawka
Katarzyna Herman
Sandra Korzeniak
Małgorzata Buczkowska
Mariusz Bonaszewski
Marcin Kalisz
Andrzej Mastalerz
Tadeusz Łomnicki.

Dramat inspirowany jest „Nieznośną lekkością bytu” Milana Kundery.

„W miłości to jest kłopotliwe, że jest ona zbrodnią, która nie może obejść się bez wspólnika” – cytat z Charlesa Baudelaire’a otwiera dramat Magdy Fertacz, która z jednej strony analizuje trudną relację kobiety i mężczyzny, z drugiej zastanawia się nad granicami, które obowiązują (a może nie?) przy tworzeniu sztuki. Stawia zatem pytania o wolność artysty, ale też pochyla się nad indywidualnym losem współczesnego człowieka: jego wyborów, problemów, uwikłania w historię i zależność od innych.

Historie osobiste autorka zderza z autentycznymi przypadkami samospaleń, które miały miejsce w 44-leciu powojennym w Europie Wschodniej. Przywołane przez Magdę Fertacz demonstracyjne samobójstwa za każdym razem były wynikiem niezgody na zastaną rzeczywistość. Samospalenia, które mogą być wyrazem wolności absolutnej, ale także manifestacją bezradności i sprzeciwu wobec obowiązującego politycznego systemu.
.
Cykl „Lektury Lektora”  poświęcony jest współczesnej polskiej dramaturgii. Sztuki do  czytań wybierane są spośród najlepszych propozycji nadsyłanych w ramach programu „Lektor”. Program polega na otwarciu Laboratorium dla autorów z całej Polski, poprzez możliwość nadesłania swojego tekstu i uzyskania opinii na jego temat, opracowanej przez grupę lektorów z LD. Najlepsze teksty zostają poddane próbie czytania aktorskiego. Po czytaniu odbędzie się dyskusja.

Czytanie odbyło się 14 marca 2011r.

Organizacja w ramach projektu "Źródła w Laboratorium Dramatu" współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


spoty

 

unia


 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

© 2014 Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy
Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, 00-901 Warszawa